W procesie przygotowania budowy oraz wykonywania prac na jej terenie, uczestnicy procesu budowlanego mają obowiązek współdziałania ze sobą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ustawodawca szeroko określił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące przy wykonywaniu różnego rodzaju robót budowlanych a także podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych. Zadaniem niniejszego artykułu jest omówienie najbardziej istotnych regulacji omawiających kwestię bezpieczeństwa na budowie.
Przygotowanie robót budowlanych
Inwestor zobowiązany jest zawiadomić o zamiarze rozpoczęcia robót właściwego inspektora pracy na 7 dni przed ich rozpoczęciem w przypadku gdy roboty trwać mają dłużej niż 30 dni roboczych i zatrudnionych jest co najmniej 20 osób albo gdzie zakres robót przekracza 500 osobodni.
Ponadto przed rozpoczęciem prac ważne jest aby ogrodzić teren budowy tak, aby nieupoważnione osoby nie mogły tam wejść. Jeśli jest to niemożliwe należy postawić tablice ostrzegawcze a w innych przypadkach zapewnić nawet stały dozór.
Jeśli chodzi o zagospodarowanie całego obszaru, to przed rozpoczęciem robót należy na terenie budowy wykonać odpowiednie prace: „
- ogrodzić teren i wyznaczyć strefy niebezpieczne,
- wykonać drogi, wyjścia i przejścia dla pieszych,
- wyznaczyć miejsca postojowe dla pojazdów używanych w trakcie wykonywania robót budowlanych,
- doprowadzić energię elektryczną oraz wodę oraz odprowadzać lub utylizować śmieci,
- urządzić pomieszczenia higieniczno – sanitarne i socjalne
- zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne
- zapewnić właściwą wentylację
- zapewnić łączność telefoniczną
- urządzić składowiska materiałów i wyrobów“
Przed przystąpieniem do robót budowlanych należy również wyznaczyć pomieszczenia na odzież ochronną, umywalnię, jadalnię, suszarnię oraz ustęp. Jeśli roboty budowlane wykonuje więcej niż 20 osób zakazane jest umieszczenie szatni i jadalni w jednym pomieszczeniu.
Kierownik budowy
Na terenie budowy, koordynatorem do spraw bezpieczeństwa jest kierownik budowy (art. 22 pkt. 3 Prawo budowlane). Szerzej na temat tej funkcji pisaliśmy w artykule Prawa i obowiązki kierownika budowy. Ze względu na dużą odpowiedzialność ma on prawo żądać od wykonawców wszelkich dokumentów potwierdzających, że zatrudnione osoby mają odpowiednie przygotowanie zawodowe, szkolenia w zakresie bhp oraz uprawnienia do obsługi maszyn budowlanych.
Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach związanych z prawem budowlanym? Nasza kancelaria prawnicza oferuje doświadczenie i wiedzę potrzebną do rozwiązania Twoich problemów prawnych. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację i skorzystać z naszych usług.