Co do zasady przed przystąpieniem do użytkowania budynku należy uzyskać decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Procedura uzyskiwania tej decyzji jest określona w art. 59 ustawy prawo budowlane.
Inwestor zawsze jest zainteresowany tym by jak najszybciej uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku. Dzięki temu może on bowiem przeprowadzać cele dla których budynek był realizowany. Inwestor jest więc zainteresowany także tym by uzyskać pozwolenie na użytkowanie choć części wybudowanego budynku (np. lokali usługowych na parterze).
Pozwolenie na użytkowanie części obiektu budowlanego
Generalnie ustawa prawo budowlane dopuszcza możliwość uzyskania pozwolenia na użytkowanie części obiektu budowlanego. Wynika to z art. 59 ust.2 prawa budowlanego zgodnie z którym właściwy organ może w pozwoleniu na użytkowanie określić warunki użytkowania tego obiektu. Jednym z warunków użytkowania obiektu może być ograniczenie zakresu użytkowania tylko do części budynku np. do parteru. W takim wypadku zachodzi nawet możliwość uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokali znajdujących się na parterze.
Odmowa wydania warunkowego pozwolenia na użytkowanie
Powyższe zasady nigdy nie będą mogły mieć miejsca w sytuacji gdy obiekt budowlany będzie wykonany niezgodnie z warunkami pozwolenia na budowę i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli więc inwestor wybudował obiekt budowlany częściowo prawidłowo np. (parter jest zgodny z pozwoleniem na budowę) a częściowo z naruszeniem warunków pozwolenia na budowę np. w części dotyczącej pierwszego lub drugiego piętra to decyzja o pozwoleniu na użytkowanie nie będzie wydana.
Inwestor nie uzyska wówczas nawet decyzji o częściowym czy warunkowym pozwoleniu na użytkowanie. Wynika to z art. 59f ust. 1 prawa budowlanego. Zgodnie z tym przepisem w razie stwierdzenia przez organ nadzoru naruszenia warunków pozwolenia na budowę to na inwestora nakładana jest kara za dokonane odstępstwa. Ponadto zgodnie z art.59f ust.6 prawa budowlanego w omawianej sytuacji organ odmawia wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i przeprowadza postępowanie z art.51 to jest „ postępowanie naprawcze”.
Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego oraz Pozwolenie na użytkowanie — kiedy konieczne uzyskanie
Skorzystaj z naszych usług konsultacji prawnych w zakresie prawa budowlanego. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci rozwiązać wszelkie problemy związane z budową lub remontem. Skontaktuj się z nami już dziś.