Popularnym rodzajem robót budowlanych jest docieplanie budynków. Tego rodzaju prace z reguły stanowią przebudowę. Rodzaj związanych z tym formalności zależy od wysokości obiektu. Niższe budynki można docieplić bez konieczności dokonywania zgłoszenia, wyższe z koniecznością dokonania zgłoszenia, a najwyższe po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
Definicja docieplenia budynku
Docieplenie budynku czyli termomodernizacja, to proces polegający na zastosowaniu materiałów i rozwiązań w celu zmniejszenia zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. W zakres termomodernizacji wchodzi szereg różnego rodzaju prac. Mogą to być na przykład: wymiana instalacji grzewczej, docieplanie ścian i dachu, wymiana pokrycia dachowego, zmiany parametrów otworów okiennych.
W zależności od tego jakie prace są w konkretnym przypadku dokonywane, to inwestor musi dopełnić odpowiednich formalności. Przy bardziej skompilowanych pracach termomodernizacyjnych konieczne będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Najczęściej docieplenie polega na pokryciu ścian budynku i ewentualnie dachu odpowiednimi materiałami. Głównie są to styropian, wełna mineralna, wełna skalna. Tego typu prace nie podlegają obowiązkowi uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Wynika to z art. 29 ust. 2 pkt. 4 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z tym przepisem, pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynku o wysokości do 25 m.
Kolejnym istotnym przepisem jest art. 30 ust.1 pkt. 2c. Zgodnie z nim docieplanie budynków o wysokości powyżej 12m i nie wyższych niż 25m, wymaga dokonania zgłoszenia właściwemu organowi.
Jakie formalności należy dopełnić
Łącząc oba te przepisy należy stwierdzić co następuje: docieplenie budynku polegające na przytwierdzeniu materiałów izolacyjnych do ścian dachu i stropodachu budynku wiąże się z następującymi formalnościami:
- Budynki do 12m - nie trzeba dokonywać zgłoszenia;
- Budynki powyżej 12m - należy dokonać zgłoszenia;
- Budynki powyżej 25m – jest obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę;
Docieplenie budynku prowadzi do zmiany parametrów technicznych obiektu, takich jak ogniotrwałość czy przepuszczalność. Prace dociepleniowe stanowią więc przebudowę budynku.
Czasami jest tak, że prace dociepleniowe powodują zmianę parametrów charakterystycznych obiektu. W takim wypadku następuje rozbudowa budynku. Należy przy tym podkreślić, że orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednolite i różnie traktuje fakt, że poprzez docieplenie powiększa się obiekt w przestrzeni. Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził, że zwiększenie powierzchni obiektu nie zawsze oznacza zwiększenia jego powierzchni użytkowej.
Jeśli potrzebujesz porady prawnej w sprawach związanych z prawem budowlanym, nasi prawnicy specjalizujący się w tej dziedzinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i skonsultować swoje pytania i wątpliwości.