Jeżeli sposób prowadzonej budowy budzi wątpliwości co do jej prawidłowości możliwe jest zawiadomienie o zaistniałej sytuacji organów nadzoru budowlanego. Dotyczy to w szczególności sytuacji gdy prowadzona budowa zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia, bądź powoduje zagrożenia dla środowiska.
Po otrzymanym zawiadomieniu organ nadzoru budowlanego zobowiązany jest przeprowadzić kontrole prowadzonych prac. Kontrola obejmuje ocenę zgodności robót z pozwoleniem na budowę oraz ocenę zachowania przepisów technicznych co do sposobu prowadzenia budowy.
Postanowienie o wstrzymaniu robót
Jeżeli organ nadzoru budowlanego stwierdzi występowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi lub mienienia, bądź zagrożenia środowiska to postanowieniem wstrzymuje prowadzenie robót. Podstawą takiego postanowienia jest art.50 ust.1 prawa budowlanego.
W postanowieniu o wstrzymaniu robót organ określa jakie zabezpieczenia na placu budowy jest zobowiązany wprowadzić inwestor. Ponadto organ może nałożyć na inwestora obowiązek przedstawienia w terminie 30 dni, inwentaryzacji wykonanych robót oraz odpowiednich ocen technicznych bądź ekspertyz (art. 50 ust 3). Opinie bądź ekspertyzy mogą dotyczyć prawidłowości prowadzonych robót, zastosowanych technologii, materiałów budowlanych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Opinię taka powinna sporządzać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, na koszt inwestora. To inwestor dokuje również wyboru osoby, której zleca wypracowanie ekspertyzy. Możliwe jest co prawda, że organ nadzoru budowlanego przeprowadzi dowód z opinii biegłego – czyli sam organ wybierze biegłego i zleci mu prowadzenie opinii. Tego typu rozwiązania są jednak rzadkością. Zasadą jest, że organ nakłada na inwestora obowiązek przedstawienia ekspertyzy.
Tego typu rozwiązanie może budzić wątpliwość co do obiektywizmu i rzetelności opinii opracowanej na zlecenie inwestora. Należy jednak zauważyć, że osoba opracowująca opinię ryzykuje odpowiedzialnością zawodową, karną oraz cywilną gdyby wnioski opinii okazały się nierzetelne bądź nieprawdziwe.