Inwestor zobowiązany jest realizować inwestycję zgodnie z warunkami pozwolenia na budowę. Naruszenie tych warunków łączy się z określonymi konsekwencjami, w zależności od tego czy odstąpienie ma charakter istotny czy nieistotny. Poniżej omówiono konsekwencje istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu poprzez budowę budynku o większej kubaturze i z przekroczeniem granicy działki sąsiedniej.
Pierwszą konsekwencją dla inwestora jest obowiązek zapłaty kary grzywny od 100 zł do 1.080.000 zł (art. 90 ustawy Prawo budowlane). Następnie wobec inwestora wszczynany jest tryb z art. 50-51 ustawy Prawo budowlane. Polega to na tym, że na inwestora nakładany jest obowiązek sporządzenia i dostarczenia projektu zamiennego. Roboty budowlane wykonane w sposób istotnie odbiegający od zatwierdzonych warunków są wstrzymywane (art.50 ust 1. pkt.4). Organ może nałożyć na inwestora obowiązek wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnie z prawem. Jeżeli inwestor wykona nałożone na niego obowiązki to sprawa zakończy się dla niego pozytywnie. Natomiast w przypadku niewykonania obowiązków przez inwestora wszczynane są dalsze czynności represyjne. Na podstawie art. 51 ust.5 właściwy organ wydaje decyzję nakazująca zaniechania dalszych robót bądź rozbiórkę obiektu lub jego części bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego.
Jeżeli w trakcie budowy doszło do przekroczenia granicy działki sąsiedniej to inwestor musi to uregulować. Przedkładając bowiem nowy projekt zamienny inwestor musi przedłożyć także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i wykazać swój tytuł prawny do zajętego przez siebie fragmentu gruntu sąsiada. Jeżeli inwestor nie porozumie się sąsiadem co do, na przykład dzierżawy lub kupna działki to może skorzystać z sądowej procedury cywilnej. Zgodnie bowiem z art.151 k.c. jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granicę sąsiedniego gruntu to właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.
Na podstawie wyroku sądowego inwestor uzyskuje tytuł prawny do władania gruntem. Odpis takiego wyroku może być następnie przedłożony wraz z zamiennym projektem.
Nasza kancelaria prawnicza to miejsce, gdzie znajdziesz prawników specjalizujących się w prawie budowlanym. Oferujemy szeroki zakres usług, obejmujących konsultacje, analizę umów, reprezentację przed organami administracji i sądami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną opiekę prawną.