Chcąc uzyskać odszkodowanie za słupy energetyczne stojące na naszej działce należy podjąć szereg kroków. W pierwszej kolejności należy zbadać bardzo dokładnie stan prawny. Chodzi o ustalenie czy przedsiębiorstwo energetyczne ma prawo posadowić swoje słupy na nieruchomości czy też dzieje się to bezprawnie. Dochodzenie odszkodowania jest bowiem możliwe wyłącznie w sytuacji gdy słupy stoją na działce bez podstawy prawnej.
W tym celu należy zwrócić się do przedsiębiorstwa by udostępniło dokument uprawniający do zajęcia nieruchomości. Dokumentem takim może być np. decyzja administracyjna, która była wydawana w poprzednim ustroju. Należy zwrócić uwagę czy decyzja taka była jedynie podana do wiadomości poprzedniemu właścicielowi działki czy właściciel ten wyraził zgodę na przebieg linii energetycznej. Zgoda na posadowienie linii jest wymagana od 1985 roku. Ze spraw formalnych to należy również dokładnie sprawdzić treść księgi wieczystej. Może być tak, że na nieruchomości ustanowiona jest służebność przesyłu. Będzie to widoczne w dziale II KW. Jeżeli powyższe czynności wskazują, że przedsiębiorstwo działa bezprawnie to można sprawę spróbować załatwić polubownie. W tym celu warto zwrócić się do przedsiębiorstwa energetycznego z pismem o przyznanie odszkodowania oraz z wnioskiem o ustanowienie służebności gruntowej.
Odszkodowanie należne jest za okres kiedy słupy energetyczne stały bezprawnie na działce czyli od momentu ich posadowienia do chwili ustanowienia służebności gruntowej. Należy liczyć się z tym, że przedsiębiorstwo negatywnie odpowie na nasze pismo, przedsiębiorstwa często odmawiają wypłaty jakichkolwiek kwot powołując się na względy społeczne (np. że linia służy dostawie prądu dla wielu gospodarstw domowych). W takim wypadku pozostaje droga sądowa.
W pozwie domagać się można odszkodowania za ostatnich 10 lat przed dniem skierowania sprawy do sądu. Odszkodowanie za wcześniejszy okres ulega przedawnieniu. W przypadku nieruchomości przeznaczonej na działalność gospodarczą odszkodowanie należy ograniczyć do okresu trzech lat. Do pozwu należy dołączyć wypis z KW oraz mapę na której widać przebieg linii energetycznej. Celowe jest również dołączenie wcześniejszej korespondencji z przedsiębiorstwem przesyłowym w sprawie polubownego załatwienia sprawy. Nie jest to jednak konieczne.
W tym samym postępowaniu można się domagać przyznania odszkodowania oraz ustanowienia służebności przesyłu . Przedsiębiorstwa bronią się przed przegraniem sprawy najczęściej w ten sposób, że podnoszony jest zarzut zasiedzenia. Polega to na tym, że przedsiębiorstwo twierdzi, że korzysta z nieruchomości przez taki okres czasu (20 lub 30 lat), który doprowadził do nabycia przez niego uprawnienia do gruntu.
Zobacz także: Odszkodowanie za słupy energetyczne na naszej działce — jaka kwota.
Nasza kancelaria prawnicza specjalizuje się w prawie budowlanym i oferuje wszechstronne wsparcie prawników z doświadczeniem w tej dziedzinie. Zapewniamy profesjonalne doradztwo prawne, reprezentację przed organami administracji i sądami oraz negocjacje umów budowlanych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skuteczną pomoc prawną.