W toku realizacji inwestycji publicznych często dochodzi do wywłaszczania działek prywatnych. Właścicielom tych działek przysługuje rekompensata w formie odszkodowania. W niniejszym artykule wyjaśniamy w którym momencie właścicielowi przyznawane jest przedmiotowe odszkodowanie na podstawie ustawy z 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (dalej ustawa o inwestycjach drogowych). Należy jednak zaznaczyć, że omówione reguły dotyczą w zasadzie wszystkich okoliczności wywłaszczenia.
Zgodnie z ustawą o inwestycjach drogowych wysokość odszkodowania ustala się w drodze decyzji. Wydaje się ją (decyzję) w terminie 30 dni od dnia, w którym staje się ostateczne wcześniej wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (art. 12 ust. 4b). Wysokość odszkodowania ustala się w następujący sposób:
- „bierze się pod uwagę faktyczny stan nieruchomości z dnia wydania decyzji;
- wartość nieruchomości określa się na podstawie danych z dnia ustalenia wysokości odszkodowania;”
Powyższe oznacza, że odszkodowanie za wywłaszczenie należy się na mocy samej decyzji, z chwilą jej uprawomocnienia się. Wypłata odszkodowania nie jest zależna od innych okoliczności, w szczególności nie jest zależna od rozpoczęcia budowy.
Decyzję o przyznaniu odszkodowania można zaskarżyć, na przykład gdy nie zgadzamy się z wysokością rekompensaty. Postępowanie odwoławcze spowoduje jednak, że termin wypłaty przesunie się w czasie.
Zapewniamy kompleksowe usługi konsultacyjne z zakresu prawa budowlanego. Nasz prawnik jest ekspertem w tej dziedzinie i pomoże Ci zrozumieć przepisy i rozwiązać wszelkie problemy prawne związane z budową. Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie, aby skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia.