Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych zamawiający ma obowiązek precyzyjnie i jednoznacznie określić opis warunków udziału w przetargu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełnienia tych warunków. Dane te należy umieścić w ogłoszeniu o zamówieniu, a następnie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ).
Oba te dokumenty to jest ogłoszenie i SIWZ muszą być tożsame. Oznacza to, że ogłoszenie o przetargu i specyfikacja muszą zawierać takie same warunki udziału w przetargu i taki sam opis sposobu oceny tych warunków. Potwierdza to wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 3 kwietnia 2008r. (sygn. akt KIO/UZP 248/08) zgodnie z którym treści postanowień ogłoszenia i specyfikacji nie mogą być sprzeczne, gdyż mogłoby to prowadzić do wprowadzenia w błąd wykonawców. Podobne stanowisko wyraził Zespół Arbitrów w wyroku z dnia 15.03.2006 sygn. akt UZP/ZO/0-688/06 stwierdzając, iż: „Warunki podmiotowe udziału w postępowaniu określa się po pierwsze w ogłoszeniu o zamówieniu, które powinno zawierać opis warunków oraz opis sposobu dokonywania oceny tych warunków – art. 41 pkt 7 Pzp, a po drugie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia ustawy Prawo zamówień publicznych. Brzmienie obu cytowanych przepisów jest tożsame. Taką też cechę powinny posiadać obydwa omawiane dokumenty, tj. ogłoszenie i specyfikacja.”
Skutki sprzeczności ogłoszenia o przetargu ze specyfikacją
Jeżeli zamawiający umieszcza sprzeczne ze sobą treści w ogłoszeniu i specyfikacji to narusza Prawo zamówień publicznych, to jest art. 36 – 41. Jeżeli taka sprzeczność ujawni się przed upływem terminu składania ofert, to wykonawcy mogą skorzystać z ochrony prawnej tj. wnieść protest na treść ogłoszenia lub SIWZ.
Jeżeli natomiast sprzeczność taka ujawni się po upływie terminu składania ofert, to jest to podstawa do unieważnienia postępowania. Będzie to możliwe na podstawie art. 93 ust. 1 pkt.7. Zgodnie z tym przepisem postępowanie unieważnia się, jeżeli jest obarczone niemożliwą do usunięcia wadą, uniemożliwiająca zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Unieważnienie umowy może nastąpić jeżeli zamawiający dokonał czynność z naruszeniem przepisu ustawy (art. 146 ust.6). Jak wyżej wskazano, napisanie sprzecznych ze sobą dokumentów ogłoszenia i specyfikacji to naruszenie przepisu ustawy. Uzasadnia to unieważnienie umowy, a w konsekwencji nawet unieważnienie całego postępowania.
Oferujemy kompleksową obsługę prawno-doradczą w zakresie prawa budowlanego. Nasza kancelaria prawnicza skupia się na analizie umów, reprezentacji klientów przed sądami oraz udzielaniu profesjonalnych porad prawnych związanych z przepisami budowlanymi. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skuteczną pomoc prawną.