Od 22 lutego 2016r. każda umowa o pracę zawarta na czas określony będzie mogła być rozwiązana;
- „za porozumieniem stron;
- za wypowiedzeniem;
- bez okresu wypowiedzenia czyli w trybie natychmiastowym;
- z upływem czasu na który została zawarta;”
Dotychczasowe zasady wypowiadania umów
Do 22 lutego 2016r. nie każda umowa terminowa mogła być wypowiedziana. Wypowiedzenie mogło być zastosowane tylko do umów zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, gdy w umowie przewidziano taką możliwość. Oznaczało to, że w umowach krótszych niż 6 miesięcy nie było możliwe rozwiązanie ich z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Dotychczasowe przepisy przewidywały także możliwość wypowiedzenia umowy w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz z przyczyn nie dotyczących pracownika ( np. zwolnienia grupowe)
Nowe zasady wypowiadania umowy o pracę
Od 22 lutego 2016r. zasady wypowiadania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i określony są takie same. W art. 36 §1 k.p. przewidziane zostały następujące okresy wypowiedzenia:
- „2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony przynajmniej 3 lata;”
Zastosowanie jednego z wyżej wymienionych okresów wypowiedzenia jest uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Poza tym do okresu zatrudnienia wlicza się zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p. a także w tych przypadkach gdy nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego pracodawcy.
Zgodnie z art. 36 §5 k.p. w razie zatrudnienia pracownika na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie okresy wypowiedzenia mogą być wydłużone o jeden poziom w górę, to znaczy:
- „przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia może wynosić 1 miesiąc zamiast 2 tygodnie;
- przy zatrudnieniu od 6 miesięcy do mniej niż 3 lat kres wypowiedzenia może zostać wydłużony do 3 miesięcy zamiast 1 miesiąc;”
Wypowiadanie umów na czas zastępstwa
Od 22 lutego 2016r. opisane wyżej okresy wypowiedzenia obowiązują także w przypadku zawarcia umów na czas określony w celu zastępstwa pracownika, w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Należy przy tym podkreślić, że wypowiedzenie tej umowy nie jest konieczne gdy do pracy powraca zastępowany pracownik. W takim wypadku umowa na czas zastępstwa rozwiązuje się z dniem poprzedzającym dzień powrotu zastępowanego pracownika.
Wypowiadanie umów na okres próbny
Odnośnie umów zawartych na okres próbny nowelizacja która wchodzi w życie w 22 lutego 2016r. nie wprowadza żadnych zmian. Zgodnie z art. 34 kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi:
- „3 dni robocze jeżeli okres próbny nie przekracza 2ch tygodni;
- 1 tydzień jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące;”
Nowelizacja wchodząca w życie w dniu 22 lutego 2016r. wydłużając okresy wypowiedzenia umów terminowych uwzględniła tym samym orzecznictwo Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 czerwca 2014r. stwierdził, że 2 tygodniowy okres wypowiedzenia długoletnich umów terminowych jest nieuzasadniony i prowadzi do gorszego traktowania pracowników świadczących pracę na podstawie takich umów.
Brak obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia
Najważniejszą różnicą od 22 lutego 2016r. w wypowiadaniu umów na czas nieokreślony i umów terminowych jest to, że wypowiedzenie umowy terminowej nie wymaga uzasadnienia i wskazania przyczyny.
Potrzebujesz porady prawnika dotyczącej prawnych aspektów budowy lub remontu? Nasz prawnik specjalizujący się w prawie budowlanym jest gotów udzielić Ci wsparcia i pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych. Skontaktuj się z nami już teraz.