W umowie pomiędzy inwestorem a projektantem strony mogą dowolnie określić zakres obowiązków projektanta. Często występuje sytuacja, że w umowie takiej projektant jest zobowiązany do:
- „sporządzenia dokumentacji projektowej;
- uzyskania koniecznych uzgodnień;
- uzyskania pozwolenia na budowę;”
Jest to sytuacja korzystna dla inwestora może się on ograniczyć bowiem wyłącznie do zagwarantowania środków finansowych, pozostawiając skomplikowane często procedury administracyjne poza obszarem swojego działania.
Spór na linii inwestor - projektant
Przy tego rodzaju umowach najlepiej jest by wartość wynagrodzenia należnego projektantowi została podzielona. Najlepiej jest ustalić wynagrodzenie w częściach – osobno dla każdej czynności, którą ma wykonać projektant. Jest to sytuacja klarowna i łatwo uniknąć wtedy sporów w sytuacji gdy jeden z obowiązków nie jest wypełniony.
Trudniejsza sytuacja jest wówczas gdy strony ustalają jedno wynagrodzenie obejmujące wszystkie obowiązki projektanta. Może wówczas dojść do sporu w sytuacji gdy projektant sporządzi projekt, uzyska uzgodnienia ale na przykład nie doprowadzi do pozwolenia na budowę. W taki wypadku należy najpierw zbadać co było przyczyną nieuzyskania tego pozwolenia. Jeżeli wina leży po stronie projektanta wówczas inwestor może obniżyć ustalone wynagrodzenie, wypłacając je proporcjonalnie do czynności wykonanych przez projektanta. Podstawa prawna takiego działania to art. 746 §2 k.c. Oczywiście może dojść między stronami do sporu co do ustalenia proporcji wynagrodzenia. Spór ten może się zakończyć także w drodze procesu sądowego.
Jeżeli natomiast brak uzyskania pozwolenia na budowę stanowi winę inwestora to projektant powinien otrzymać ustalone wynagrodzenie w całości. Uzyskanie pozwolenia na budowę należy bowiem traktować jako umowę starannego działania a nie rezultatu. Jeżeli zatem projektant podjął wszystkie możliwe czynności a skutku nie osiągnął z winy inwestora to nie może rodzić to dla niego negatywnych skutków.
To samo dotyczy sytuacji gdy pozwolenie na budowę nie zostaje uzyskane z przyczyn niezależnych od obu stron (projektanta i inwestora). Tu także warunkiem wypłaty całego wynagrodzenia na rzecz projektanta jest dołożenie przez niego należytej staranności dla osiągnięcia rezultatu.
Potrzebujesz porady prawnej w sprawach związanych z prawem budowlanym? Nasz radca prawny specjalizujący się w tej dziedzinie jest do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i skorzystać z naszych usług konsultacyjnych.