Prospekt informacyjny jest nowym instrumentem ochrony praw nabywców wprowadzonym w przepisach ustawy deweloperskiej. W rzeczywistości jest to dokument sporządzony przez dewelopera, według wzoru wskazanego w ustawie deweloperskiej, który ma za zadanie ułatwić potencjalnym nabywcom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat mieszkania lub domu, który ich interesuje (pamiętajmy, że zazwyczaj nie są one jeszcze wybudowane). W ten sposób deweloperzy nie mogą pominąć pewnych, być może niewygodnych dla nich kwestii, ani nadmiernie podkreślać innych. Ponadto w prospekcie umieszcza się również informacje na temat samego dewelopera.
Część ogólna prospektu informacyjnego
Prospekt informacyjny dzieli się na część ogólną oraz indywidualną. Część ogólna zawiera informacje dotyczące całej inwestycji tj. dane dotyczące gruntu, informacje dotyczące budynku, warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej. Ponadto w tej części mamy możliwość zapoznania się z informacjami na temat samego dewelopera oraz na temat jego doświadczenia i wcześniej wybudowanych inwestycji. Zawarta jest tu również informacja czy kiedykolwiek przeciwko deweloperowi prowadzone było postępowanie egzekucyjne powyżej kwoty 100.000zł.
Część indywidualna prospektu informacyjnego
Część indywidualna zawiera natomiast informacje o konkretnym mieszkaniu lub domu. Określone są tutaj istotne cechy budynku w którym ma się mieszkanie znajdować oraz cechy samego mieszkania. Do prospektu informacyjnego deweloper załącza wzór umowy deweloperskiej oraz rzut kondygnacji z zaznaczonym mieszkaniem, które nas interesuje.
Informacje zawarte w prospekcie muszą być prawdziwe i rzetelne pod groźbą odpowiedzialności karnej (art. 33 ustawy deweloperskiej). Umieszczenie w prospekcie nieprawdziwych informacji daje możliwość nabywcy odstąpienia od umowy jednak tylko w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy deweloperskiej. (art. 29 ustawy deweloperskiej) lub też możliwość zażądania odszkodowania za wprowadzenie w błąd, jeżeli w wskutek tego doznał szkody na majątku.
Istotną informacją jest, że deweloper ma obowiązek przedstawić nabywcy prospekt gdy ten tylko zadeklaruje chęć zawarcia umowy deweloperskiej mieszkania lub domu. Przekazanie prospektu nie może by uwarunkowane od np. wpłaty zaliczki lub zawarcia umowy rezerwacyjnej.
Szukasz prawnika, który pomoże Ci w sprawach związanych z prawem budowlanym? Nasza kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną, dostosowaną do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie i omówić szczegóły Twojej sprawy.