Zgodnie z art. 63 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, decyzja o warunkach zabudowy może być przeniesiona na inny podmiot. Najczęściej do przeniesienia takiego następuje przed wydaniem pozwolenia na budowę. Przepisy prawne dają możliwość przeniesienia decyzji także już po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. W takiej sytuacji nowy inwestor może wystąpić o zmianę „starego” pozwolenia na budowę lub o wydanie nowego.
Warunki przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy
Zgodnie z art. 63 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dopuszczalne jest przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowy podmiot.
Warunkiem przeniesienia decyzji jest:
- Wyrażenie zgody na przeniesienie przez adresata decyzji;
- Wyrażenie zgody przez podmiot, który ma się stać nowym adresatem decyzji na przejęcie warunków przewidzianych w decyzji o warunkach zabudowy.
Są to wszystkie przesłanki niezbędne do przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy. Przepisy prawne nie określają innych wymogów. W szczególności w ustawie nie określono terminu końcowego, do kiedy takie przeniesienie decyzji wz może nastąpić. Oznacza to, że przeniesienie decyzji może nastąpić w każdym czasie, w tym także po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
Tym bardziej, że przepisy prawne nie precyzują okresu ważności decyzji o warunkach zabudowy. Decyzja ta nie traci więc ważności w momencie, gdy na jej podstawie zostanie wydane pozwolenie na budowę.
Wniosek o pozwolenie na budowę
Po przeniesieniu decyzji wz na nowy podmiot może on złożyć wniosek o zmianę wcześniej wydanego pozwolenia na budowę lub o wydanie nowego pozwolenia na budowę. W tym drugim wypadku, wcześniej wydana decyzja o pozwoleniu na budowę może być wygaszona. Może to nastąpić na wniosek nowego inwestora, oparty na podstawie art. 162 § 1 pkt. 1 kodeks postępowania administracyjnego.
Zgodnie z tym przepisem organ administracji architektonicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśniecie, jeżeli decyzja stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenia wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony.
Decyzja staje się bezprzedmiotowa wtedy, gdy na przykład uprawniony rezygnuje z realizacji uprawnienia (wyrok WSA w Kielcach z dnia 9 czerwca 2011 II SA /KE 274/11). Przeniesienie decyzji wz na innego inwestora oznacza de facto rezygnację z realizacji inwestycji przez dotychczasowego inwestora. Inwestor nie ma obowiązku zrealizowania inwestycji nawet po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
Podsumowanie
Decyzja o warunkach zabudowy może być przeniesiona w każdym czasie. Może to nastąpić także po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Przepisy prawne nie określają terminu ważności decyzji o warunkach zabudowy. Nie traci ona mocy prawnej po wydaniu pozwolenia na budowę. Po przeniesieniu decyzji wz nowy inwestor może podjąć następując działania:
- Wystąpić o zmianę poprzednio wydanego pozwolenia na budowę;
- Wystąpić o wydanie nowego pozwolenia na budowę i wygaszenie poprzedniego pozwolenia na budowę, którego adresatem jest poprzedni inwestor.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnika w zakresie prawa budowlanego, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Nasza kancelaria oferuje usługi konsultacyjne, które dostosowujemy do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej fachowej pomocy.