Jednym ze sposobów zabezpieczenia nabywców, wynikających z tzw. ustawy deweloperskiej (Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu) jest otwarty rachunek powierniczy. Gromadzone są tam środki wpłacone przez nabywców lokali mieszkalnych. Sukcesywnie do wpłat dokonywanych przez nabywców może następować wypłata środków z otwartego rachunku powierniczego.
Wypłacane środki mogą być przeznaczane w zasadzie na dowolny cel. Między innymi środki z rachunku powierniczego mogą być przeznaczone na spłatę kredytu zaciągniętego wcześniej przez dewelopera. Konieczne jest tu spełnienie jedynie dwóch warunków:
- Kredyt zaciągnięty przez dewelopera jest przeznaczony i wykorzystywany wyłącznie na realizację przedsięwzięcia deweloperskiego;
- Umowa kredytowa wyraźnie przewiduje, że środki z mieszkaniowego rachunku powierniczego będą przeznaczane na spłatę kredytu;
Spłata kredytu może następować z całej sumy wypłacanej z rachunku powierniczego ( to jest 100% wypłacanych środków), możliwe jest też inne ustalenie, że na spłatę kredytu będzie przeznaczane np. 20% wypłacanych środków.
Spłata kredytu może następować na podstawie wyraźniej dyspozycji dewelopera. W umowie kredytu można też zastrzec, że spłata będzie następować automatycznie jako zlecenie stałe.
Oferujemy wysokiej jakości usługi prawne w dziedzinie prawa budowlanego. Nasza kancelaria prawnicza skupia się na analizie umów, reprezentacji przed sądami oraz udzielaniu porad prawnych w zakresie przepisów budowlanych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie prawnika i rozwiązać swoje problemy prawne.