Zakup nieruchomości rolnej jest pod pewnymi względami bardzo atrakcyjny, zwłaszcza gdy na działce jest już zlokalizowany dom. Z reguły cena takiej działki jest niższa niż działek budowlanych a dodatkowo położona ona jest na terenach często malowniczych. Nabywca tego typu działki może być również osobą nie prowadzącą produkcji rolnej. Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie sytuacji prawnej takiego nabywcy.
Brak zobowiązań nabywcy
Wbrew pozorom sytuacja takiego nabywcy jest bardzo dobra nawet jeżeli nie prowadzi on produkcji rolnej. Nie ciążą na nim bowiem żadne szczególne obowiązki, w tym nie dotyczy go konieczność odrolnienia gruntu. Obowiązek odrolnienia gruntu występuje na etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę lub na etapie ubiegania się o decyzję o warunkach zabudowy. Jeżeli natomiast nabywca kupuje działkę na której już jest wybudowany dom, wówczas nie musi być przeprowadzany proces odrolnienia. Organa administracji, w tym administracji budowlanej nie wykazują zainteresowania już wybudowanym domem. Nie zachodzi więc potrzeba kontroli na co jest wykorzystywany zakupiony grunt. Kontrola nie powinna być również przeprowadzana na podstawie przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych bowiem kontrola wynikająca z tej ustawy obejmuje badanie czy przestrzegane są obowiązki związane z wyłączeniem gruntu z produkcji rolnej. W omawianej sytuacji nie nastąpiło wyłączenie gruntów z produkcji rolnej skoro to rolnik wybudował budynek.
Reasumując na nabywcy takiej działki nie ciążą żadne specjalne obowiązki ani nie grożą mu żadne sankcje. Sytuacja nabywcy zmieni się dopiero wtedy gdy wystąpi o pozwolenie na przykład na budowę domu bądź na remont. Wówczas badane będą wszystkie kwestie związane ze sposobem użytkowania gruntu.
Potrzebujesz pomocy prawnika w zakresie prawa budowlanego? Nasz prawnik jest ekspertem w tej dziedzinie i pomoże Ci w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych usług konsultacyjnych.