27 sierpnia 2015r Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Omawiana zmiana ułatwi odrolnienie gruntów, czyli zmianę przeznaczenia gruntów z rolnego na cele mieszkaniowe, niezależnie od postanowień zagospodarowania przestrzennego. Na odrolnionym gruncie, zamiast dotychczasowych upraw, będzie można wybudować dom mieszkalny.
Wprowadzone ułatwienie polega na zwolnieniu z obowiązku uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi (aktualnie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi). W ten sposób będą mogły być odrolnione grunty klas I–III o powierzchni do 0,5 ha, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
- „co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;
- położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782);
- położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460, 774 i 870).”
Ustawa oczekuje teraz na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Wejdzie ona w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Celem powyższej nowelizacji jest przede wszystkim ułatwienie odrolniania gruntów dzieciom rolników. Odrolniona działka będzie mogła potem być jednak sprzedana i normalnie wykorzystywana przez nabywcę jako działka budowlana. Nowelizacja ta może więc istotnie przyczynić się do zwiększenia możliwości zabudowywania atrakcyjnych gruntów, położonych na obrzeżach miast.
Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach związanych z prawem budowlanym? Nasz prawnik posiada wiedzę i doświadczenie, aby pomóc Ci w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych. Skontaktuj się z nami i umów się na konsultację.