Po znalezieniu lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego, kupujący może z deweloperem podpisać tzw. umowę rezerwacyjną. Potwierdza ona chęć podpisania pomiędzy tymi stronami umowy przenoszącej własność nieruchomości oraz daje pewność kupującemu, że wybrane mieszkanie czy dom nie zostanie zakupiony przez kogoś innego. Taka umowa nie niesie za sobą skutku prawnego w postaci zobowiązania stron do późniejszego zawarcia transakcji przeniesienia własności nieruchomości. Jest to o tyle ważne, że kupujący ma czas po podpisaniu umowy rezerwacyjnej na oszacowanie swojej zdolności kredytowej w banku, na zakup nieruchomości .
Czas trwania umowy rezerwacyjnej
Okres trwania umowy rezerwacyjnej zależy od stron umowy, ale najczęściej dotyczy on okresu kilku miesięcy. Deweloper w tym czasie zobowiązuje się do nie zawarcia umowy sprzedaży określonego lokalu z innym nabywcą. Kupujący natomiast ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji czy kupuje nieruchomość czy nie (czy przystępuje do podpisania umowy deweloperskiej).
Zapisy w umowie rezerwacyjnej
Istotnym jest, że w umowie tej określone zazwyczaj zostają najważniejsze informacje dotyczące przyszłej transakcji, to jest cena, dokładne oznaczenie mieszkania lub domu, termin przeniesienia własności oraz harmonogram prac dewelopera. Jeśli jedna ze stron zdecyduje się przystąpić do zawarcia umowy deweloperskiej właściwej, to druga strona musi ją zawrzeć na warunkach opisanych w umowie rezerwacyjnej. Umowa rezerwacyjna zazwyczaj przewiduje niewielką odpłatność ze strony nabywcy, która jeśli dochodzi do umowy deweloperskiej przechodzi na poczet całkowitej ceny za nieruchomość. Można więc powiedzieć, że umowa rezerwacyjna jest formą umowy przedwstępnej przed umową zakupu nieruchomości.
Umowa taka ze względu na swą konstrukcję jest jedynie wstępnym zobowiązaniem zakupu nieruchomości. To czy dojdzie do transakcji uzależnione jest od zapisanych w jej treści warunków. W przypadku, gdy zawarcie umowy deweloperskiej uzależnione jest np. od uzyskania przez nabywcę kredytu na zakup nieruchomości, a nabywca go nie uzyska, zazwyczaj żadne konsekwencje go nie spotykają, ewentualnie poza utratą wpłaconej dotychczas kwoty – aczkolwiek to zależy od treści danej umowy rezerwacyjnej.