Nowelizacja ustawy Prawo budowlane wprowadziła istotną zmianę odnośnie budowy instalacji wewnątrz budynku, przy czym dotyczy to instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych.
Nowelizacja ta wprowadzona w dniu 28.06.2015 dotyczyła między innymi zakresu prac budowlanych, co do których konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub zezwolenia.
Budowa instalacji bez pozwolenia na budowę i zezwolenia
Przed nowelizacją, budowa powyższych instalacji wymagała uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 marca 2012r. , II OSK 2414/10). Aktualnie budowa tych instalacji nie wymaga już ani uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani zezwolenia. Jest to bardzo poważne ułatwienie dla inwestora.
Powyższe stanowisko potwierdził Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w piśmie z dnia 1 lipca 2015r., opublikowanym na stronie internetowej Urzędu. W wymienionym piśmie Urzędu stwierdzono co następuje: „budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku nie wymaga ani uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ani dokonania zgłoszenia. W związku z powyższym od dnia 28 czerwca 2015 r., a więc od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, część rysunkowa składanego w organie projektu budowlanego budynku nie musi przedstawiać ww. instalacji.
Tym samym organ nie może zobowiązać inwestora do uzupełnienia projektu budowlanego o wskazane powyżej instalacje, skoro ich realizacja nie wymaga już przedłożenia w organie projektu budowlanego. Natomiast zgodnie z wolą inwestora ww. instalacje nadal mogą być w projekcie zamieszczane.”
Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę i zezwolenia na budowę omawianych wewnętrznych instalacji ma zastosowanie zarówno do budynków używanych, jak i będących w trakcie budowy. Ponadto, zgodnie ze stanowiskiem Urzędu, zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i zezwolenia dotyczy całości instalacji wewnętrznych, nawet jeżeli wykraczają z budynku, aż do miejsca połączenia z przyłączem.
Oczywiście, należy podkreślić, że brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę i zezwolenia, nie oznacza tym samym, że istnieje dowolność w budowie instalacji wewnętrznych. Instalacje te wciąż muszą spełniać wszelkie wymagania określone w ustawie Prawo budowlane i w przepisach odrębnych. Do realizacji instalacji wewnętrznych nadal więc znajdują zastosowanie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Konieczność uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę pozostaje natomiast wciąż aktualna wobec instalacji gazowej.
Potrzebujesz porady prawnej w zakresie prawa budowlanego? Nasz prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie pomoże Ci zrozumieć przepisy i udzielić wsparcia w procesie budowy. Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie konsultacyjne, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną.