Zadaniowy system czasu pracy to jeden z systemów dopuszczalny kodeksem pracy. Możliwość jego wprowadzenia jest uzależniona od spełnienia określonych przesłanek. Nie wystarczy samo nazwanie systemu pracy „zadaniowym”. Jeżeli naruszone zostaną podstawy do wprowadzenia omawianego systemu to rodzi to odpowiedzialność pracodawcy.
Podstawy wprowadzenia zadaniowego czasu pracy
Przypadki kiedy można wprowadzić zadaniowy system czasu pracy są następujące:
- „brak konieczności określenia godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy;
- ograniczone możliwości kontroli czasu wykonywania pracy (np. praca w terenie);
- możliwość wykonywania pracy niezależnie od godzin funkcjonowania zakładu pracy;
- uzależnienie wymiaru pracy od okoliczności zewnętrznych (np. warunków pogodowych);”
Jeżeli w danej sytuacji nie występują szczególne przesłanki do wprowadzenia zadaniowego czasu pracy to pracodawca wprowadzając go narusza przepisy o czasie pracy. Jeżeli zatem pracownik wykonuje swe czynności w zakładzie pracy, pozostając w dyspozycji pracodawcy, to stosowanie zadaniowego systemu jest niemożliwe.
Wymogi formalne wprowadzenia zadaniowego czasu pracy
Zadaniowy system czasu pracy musi być wprowadzony w umowie o pracę. Nie jest dopuszczalne by taki system wprowadzać doraźnie w danym dniu pracy. W umowie o pracę należy określić rodzaj obowiązków pracownika. Czynności te muszą mieć charakter skonkretyzowany, zamknięty i powtarzający się (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 luty 2008, II PK 148/07). Nie jest dopuszczalne wprowadzenie omawianego systemu jeżeli pracownik wykonuje polecenia swojego przełożonego, w określonym przez pracodawcę czasie. Tak jak wskazano wcześniej obowiązki pracownika muszą być określone z góry. Zadania pracownika muszą mieć konkretny charakter.
Zakres powierzonych zadań musi być taki by istniała możliwość ich realnego wykonania w ramach norm czasu pracy. Błędem jest takie określanie zadań, że ich wykonanie w podstawowym czasie pracy nie jest możliwe. Takie działanie stanowi naruszenie norm o czasie pracy i nie wyłącza roszczenia o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (tak Sąd Najwyższy orzekł np. w wyroku z dnia 15 marca 2006r., II PK 165/05). Ta zasada nie dopuszcza żadnych wyjątków. Jej wyłączenie nie jest możliwe nawet w porozumieniu z pracownikiem.
Nie jest również możliwe stosowanie wobec pracownika równolegle zadaniowego i równoważnego czasu pracy. Taka sytuacja również stanowiłaby naruszenie norm regulujących czas pracy.
W naszej kancelarii prawniczej zdajemy sobie sprawę z złożoności i wyzwań związanych z prawem budowlanym. Dlatego oferujemy kompleksowe doradztwo i wsparcie prawnika specjalizującego się w tej dziedzinie. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby i rozwiązać swoje problemy prawne.