Niejednokrotnie w toku wykonywania robót budowlanych następuje zmiana zakresu prac w stosunku do treści umowy. Może to polegać między innymi na tym, że wykonawca nie realizuje pewnych elementów, które są ujęte w umowie (np.: nie wykonuje szalunków, itp.). Takie zmiany wywołują różne skutki dla wynagrodzenia należnego wykonawcy. Wszystko zależy od tego, czy wynagrodzenie ma charakter ryczałtowy, czy też kosztorysowy.
Dopuszczalne zmiany w realizacji prac budowlanych
Generalnie należy stwierdzić, że modyfikacje wykonania umowy o roboty budowlane są dopuszczalne, choć wyjątkowo. Zgodnie bowiem z art. 354 § 1 k.c. wykonawca powinien wykonywać roboty zgodnie z treścią umowy o roboty budowlane ale także zgodnie z celem społeczno-gospodarczym zobowiązania, z zasadami współżycia społecznego i zgodnie ze zwyczajami. Z kolei zgodnie z art. 647 k.c. przy wykonywaniu robót budowlanych należy dodatkowo uwzględnić dokumentację projektową i zasady wiedzy technicznej.
Jeżeli więc wykonawca dochowuje wszystkie powyższe elementy w toku realizacji prac to należy uznać, że działa on prawidłowo, nawet jeżeli nie wykonuje wszystkich elementów wymienionych w umowie czy kosztorysie. Niekiedy zasady wiedzy technicznej wymagają bowiem odstąpienia od części robót, bo zmianie ulega stan faktyczny na placu budowy. Niekiedy pewne elementy można pominąć (np.: szalunki, rusztowania) bez wpływu na końcowy efekt robót. Również strony umowy mogą w toku realizacji prac zgodnie zmienić ich zakres.
Wysokość wynagrodzenia wykonawcy
Przy wynagrodzeniu ryczałtowym, opisane wyżej modyfikacje w realizacji umowy o roboty budowlane, co do zasady, nie mają wpływu na wysokość wynagrodzenia wykonawcy. Wynagrodzenie ryczałtowe to bowiem wynagrodzenie niezależne od kosztorysu i od rozmiaru oraz kosztów prac. W takim wypadku sporządzony kosztorys ma charakter jedynie informacyjny. Jeżeli więc wykonawca nie zrealizuje danego elementu prac, to i tak należy mu się wynagrodzenie w pełnej wysokości. Oczywiście warunkiem jest, by zrealizowane prace doprowadziły do celu zamierzonego przez inwestora, by były zgodne z projektem i zasadami wiedzy technicznej.
Inaczej sytuacja kształtuje się, gdy umowa przewiduje „zwykłe” wynagrodzenie, to jest wynagrodzenie kosztorysowe. Jeżeli przy takim wynagrodzeniu wykonawca zrezygnuje z pewnego elementu robót, to wynagrodzenie powinno ulec obniżeniu. Obniżka powinna wynosić tyle, ile wartość prac, z których zrezygnowano. Przykładowo, gdy wykonawca zrezygnuje z szalunków, to wypłacone mu wynagrodzenie powinno być pomniejszone o koszt szalunków wynikający z kosztorysu.
Oferujemy profesjonalne usługi prawnicze w zakresie prawa budowlanego. Nasza kancelaria składa się z doświadczonych prawników, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu problemów związanych z budową, umowami czy sporami. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie konsultacyjne.