Czasami dochodzi do sytuacji gdy zamawiający nie płaci wynagrodzenia wykonawcy za poszczególne etapy robót. Jest to bardzo niekomfortowa okoliczność dla wykonawcy, ponieważ naraża się on na ryzyko, że wykona całość prac budowlanych, poniesie związane z tym koszty a nie otrzyma zapłaty. Najprostszą reakcją w takiej sytuacji jest więc przerwanie robót i zejście z placu budowy. Taka reakcja wykonawcy musi być jednak poprzedzona pewnymi krokami formalnymi.
Zejście z placu budowy
Korzystną sytuacją jest by w umowie o roboty budowlane określić konsekwencje braku zapłaty za poszczególne etapy robót. W umowie warto zapisać uprawnienie wykonawcy do przerwania prac albo odstąpienia od umowy. Z reguły skorzystanie z tych uprawnień jest uzależnione od wcześniejszego wezwania inwestora do zapłaty i bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu.
Jeżeli w umowie brak jest stosownych regulacji to zastosowanie znajdują ogólne przepisy kodeksu cywilnego. Na podstawie art. 488 k.c. wykonawca może powstrzymać się z realizacją prac, jeżeli inwestor nie zaoferuje świadczenia wzajemnego czyli nie zaoferuje zapłaty. Z kolei na podstawie art. 491 k.c. wykonawca może wezwać inwestora do zapłaty zaległego wynagrodzenia z zagrożeniem, iż bezskuteczność wezwania będzie podstawą do odstąpienia od umowy. Ważne jest by w takim wezwaniu wyraźnie określić dodatkowy termin do zapłaty. Dopiero po jego upływie wykonawca będzie mógł złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zejść z placu budowy.
Nie zawsze wykonawca będzie mógł odstąpić od całej umowy o roboty budowlane. Jeżeli przedmiot prac budowlanych jest podzielny, to znaczy wyraźnie wyodrębnione są poszczególne etapy czy elementy prac, to uprawnienie do odstąpienia ogranicza się do danej części robót za które nie nastąpiła zapłata.
Zejście z placu budowy przez wykonawcę jest możliwe po odstąpieniu przez niego od umowy. Przed opuszczeniem budowy wykonawca powinien zadbać o dokładne udokumentowanie stanu prac. Wskazane jest sporządzenie specjalnego protokołu. Najlepiej by podpisany on był przez wykonawcę jak i inwestora. Jeśli inwestor odmawia podpisu to wykonawca jest uprawniony do sporządzenia protokołu samodzielnie. W takim wypadku celowe jest także udokumentowanie stanu prac na zdjęciach.
Zobacz tutaj nasz artykuł na ten temat na stronie www.infor.pl
Potrzebujesz prawnika specjalizującego się w prawie budowlanym? Nasza kancelaria prawnicza oferuje wsparcie prawników z doświadczeniem w tej dziedzinie. Oferujemy kompleksową pomoc prawną, analizę umów, reprezentację przed sądami i organami administracji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skuteczną opiekę prawną.