Marta Kawecka jest wrocławskim adwokatem zajmującym się w swojej praktyce przede wszystkim prawem budowlanym. Ukończywszy z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, podjęła specjalistyczne studia podyplomowe z zakresu prawa podatkowego oraz gospodarki nieruchomościami na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę w kancelariach adwokackich w Jeleniej Górze i Wrocławiu rozpoczęła w 2000 roku, aby od 2005 roku zacząć działać jako samodzielny adwokat. Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim obsługą prawną dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych.
Adwokat prawa budowlanego z Wrocławia w serwisie LegalnaBudowa.pl – Marta Kawecka
Podczas swojej kariery zawodowej adwokat prawa budowlanego Marta Kawecka pełniła między innymi funkcję sędziego w sądzie arbitrażowym oraz reprezentowała klientów w kilkuset procesach sądowych, przede wszystkim z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, odpowiedzialności karnej i karno-gospodarczej, oraz w postępowaniach przed organami administracji. Przeprowadzała także procesy przekształcenia spółek prawa osobowego w spółki prawa handlowego oraz procesy łączenia różnego typu spółek. Ponadto uczestniczyła też w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Obecnie Marta Kawecka utrzymuje stałą współpracę z klientami korporacyjnymi i przedsiębiorcami z rynku nieruchomości, jak również z firmami budowlanymi, transportowymi oraz spółdzielniami mieszkaniowymi. Swoją szeroką wiedzę z zakresu przede wszystkim prawa pracy, prawa nieruchomości, prawnych regulacji biur nieruchomości i szczegółowej znajomości ustawy deweloperskiej zawarła w licznych publikacjach, zarówno w drukowanych ogólnopolskich wydawnictwach prasowych, jak i w wersjach elektronicznych na wielu znanych portalach internetowych. Prowadzi także szkolenia dotyczące tychże zagadnień. Dodatkowo działa również jako jeden z prawników zatrudnionych w portalu LegalnaBudowa.pl, zrzeszających nie tylko adwokatów, lecz między innymi radców prawnych czy notariuszy. Poprzez portal świadczy usługi związane z szeroko pojętym prawem budowlanym, jak również ze związanymi z przedsięwzięciami budowlanymi sprawami dotyczącymi prawa gospodarczego, prawa pracy i innych, nawet najbardziej skomplikowanych przypadków.
Ze względu na szerokie doświadczenie w sprawach dotyczących nie tylko swojej głównej specjalizacji, czyli prawa budowlanego, lecz również prawa administracyjnego, gospodarczego i prawa pracy, Marta Kawecka jest jednym z przykładów świetnie przygotowanego do wykonywania swojego zawodu, doświadczonego adwokata. Codzienna współpraca z licznymi wiodącymi na polskim rynku budowlanym firmami i korporacjami przyczynia się do uznania jej za świetnie wykwalifikowanego adwokata, gotowego do reprezentacji zarówno osób prywatnych, jak i firm, w najbardziej skomplikowanych sprawach, łączących w sobie zagadnienia z licznych, często pozornie niezwiązanych ze sobą dziedzin prawa. Dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu w praktyce adwokackiej i reprezentowaniu w swojej karierze klientów o najróżniejszych przypadkach przed wieloma instancjami prawa Marta Kawecka jest adwokatem gotowym wykazać się nawet w najtrudniejszych sprawach związanych z prawem budowlanym.

Czym zajmują się adwokaci specjalizujący się w prawie budowlanym?
Adwokaci specjalizujący się w sprawach dotyczących prawa budowlanego zajmują się oczywiście przede wszystkim wszelkimi kwestiami związanymi z budownictwem, czyli stawianiem nowych budynków użytkowych oraz przemysłowych, a także innych rodzajów budowli, oraz przeprowadzaniem istotnych zmian w konstrukcji istniejących już inwestycji. Na ich pomoc możemy liczyć już od pierwszych etapów powstawania nowej inwestycji, a czasem nawet jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu. Adwokaci prawa budowlanego zajmują się bowiem między innymi określeniem, czy dana aktywność budowlana w świetle obowiązujących przepisów wymaga pozyskania zezwolenia na budowę. Następnie mogą służyć nam swoją pomocą podczas pozyskiwania zezwolenia na budowę, jeżeli ustaliliśmy już, że takowe jest konieczne, jak również zezwolenia na użytkowanie nowo powstałego budynku. Mogą również służyć swoją radą i zawodowym wsparciem w kwestiach związanych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni i określeniem, czy projekt naszej inwestycji jest zgodny z planem zagospodarowania terenu obejmującego budowę. Ich pomoc może również być przydatna podczas sporów związanych z procesem odralniania gruntu, na którym zamierzamy postawić nową nieruchomość użytkową lub przemysłową.
Profesjonalna pomoc ze strony adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym jest istotna także między innymi podczas rozwiązywania wszelkiego rodzaju konfliktów związanych z powstaniem wad w projekcie budowlanym, zarówno jeśli zostały one ujawnione podczas odbioru inwestycji, jak i w przypadku, gdy budynek został odebrany przez inwestora lub jego pełnomocników w stanie uznanym za bezusterkowy. Sprawy tego rodzaju regulują zwykle umowy o roboty budowlane, choć związane z nimi wątpliwości i niejasności co do odpowiedzialności wykonawcy i jego obowiązków w takiej sytuacji mogą być wyjątkowym utrudnieniem i prowadzić do zbędnych konfliktów. Wówczas porada prawna doświadczonego adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym pomoże nam rozwiązać problem zgodnie ze wszelkimi obowiązującymi przepisami oraz warunkami zawartymi w podpisanej przez obie strony umowie.

Po jakiego rodzaju porady prawne warto udać się do adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym?
Adwokat specjalizujący się w prawie budowlanym udziela przede wszystkim porad oraz wsparcia prawnego w sprawach związanych z dziedziną swojej specjalizacji. Jego wiedza może być przydatna do rozwiązania niemal każdej trudnej sytuacji, z którą spotkamy się podczas procesu budowlanego nowej inwestycji czy wprowadzania zmian w istniejącej już budowli lub budynku. Jak już zauważyliśmy, porada adwokata może pomóc nam w maksymalnie bezproblemowym przejściu całego procesu, od momentu rozpoczęcia ubiegania się o pozwolenie na budowę, a nawet wcześniej, aby pomóc sprecyzować, czy dana działalność wchodzi w zakres przedsięwzięć wymagających tego rodzaju pozwolenia. Z pomocą adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym możemy także rozwikłać wszelkie spory związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i tym, czy nasza inwestycja spełnia jego wszystkie warunki. Wsparcie adwokata przyda nam się również w sytuacjach związanych z problemami dotyczącymi odralniania gruntów, na których planujemy postawić nowy budynek, oraz przy kłopotach związanych z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie gotowej już do użytku inwestycji. Adwokaci zajmujący się prawem budowlanym mogą również pomóc nam w interpretacji niejasnych zapisów umowy o roboty budowlane oraz kwestii związanych z rękojmią, gwarancją oraz ukrytymi wadami oddanej już i zaakceptowanej przez inwestora lub jego pełnomocnika jako bezusterkowa inwestycji.
Ponadto sprawy dotyczące prawa budowlanego mogą łączyć w sobie zagadnienia mniej lub bardziej związane z innymi dziedzinami prawa. Od dobrego adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym możemy jednak oczekiwać szerokiego doświadczenia w licznych sprawach interdyscyplinarnych. Dlatego też nie musimy zatrudniać osobnych adwokatów od różnych dziedzin prawa, które możemy wyróżnić w naszej sytuacji. Jeśli dotyczy ona problemów związanych z chociażby z łamaniem prawa do wypoczynku dobowego lub tygodniowego pracowników zatrudnionych na budowie, wystarczy nam bowiem specjalista z zakresu prawa budowlanego o szerokiej wiedzy i doświadczeniu w sprawach związanych z prawem pracy. Także wiedza z zakresu prawa administracyjnego jest zaletą wszechstronnie wykształconego adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym. Dzięki niej będzie on mógł skutecznie reprezentować nas przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach dotyczących postępowań administracyjnych. Adwokat specjalizujący się w prawie budowlanym powinien również posiadać wiedzę dotyczącą prawa autorskiego, pomagającą w rozwiązywaniu sporów dotyczących prawa do danego projektu nieruchomości i wyjaśniającą na przykład nieprzejrzyście sformułowaną klauzulę umowy dotyczącą prawa autorskiego przysługującego projektantowi.
Obsługa firm związana z prawem budowlanym – jaka jest rola adwokata?
Adwokaci zajmujący się obsługą firm w sprawach związanych z prawem budowlanym często prowadzą dość podobne sprawy, co adwokaci współpracujący z osobami prywatnymi. Ich głównym zadaniem jest wsparcie dotyczące pozyskiwania różnego rodzaju pozwoleń i decyzji administracyjnych, opiniowanie i pomoc przy tworzeniu przejrzystych projektów umów o roboty budowlane i reprezentacja w sprawach rozstrzyganych sądownie w przypadku zaistnienia konfliktów pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i firm adwokaci specjalizujący się w prawie budowlanym oferują także wsparcie klienta już we wstępnych negocjacjach, mających miejsce jeszcze przed rozpoczęciem budowy, prowadzących do ustalenia warunków umów związanych z realizacją inwestycji.

Adwokaci zajmujący się sprawami z zakresu prawa budowlanego mogą także poradzić swoim klientom założenie spółki celowej, dzięki której będą oni mogli zlecić wykonanie robót budowlanych na znacznie korzystniejszych warunkach. Jest to rozwiązanie dostępne zarówno dla osób prywatnych i samodzielnych przedsiębiorców, jak i dla większych firm, chcących zainwestować w nowy rodzaj działalności lub w działalność na innym terenie. Spółki celowe, zwane również SPV od ich angielskiej nazwy special purpose vehicle, są bowiem spółkami zakładanymi w celu maksymalnego zmniejszenia zagrożenia finansowego związanego z niepowodzeniem nowego projektu. Pomaga to między innymi w uzyskaniu kredytu w banku na korzystniejszych warunkach na określoną działalność przedsiębiorczą. Spółki celowe zajmują się bowiem z reguły tylko jednym, szczegółowo określonym rodzajem projektów. Posiadają oczywiście odpowiedni kapitał i środki, aby zrealizować dany projekt. Choć najczęściej spółki celowe są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, możemy także spotkać przykłady spółek akcyjnych. Dlaczego jednak jest to również rozwiązanie odpowiednie dla osoby fizycznej, prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą? Wynika to z faktu, że z zasady założenie spółki celowej chroni majątek osobisty tejże osoby w przypadku niepowodzenia projektu i bankructwa przedsiębiorstwa.
W przypadku firm budowlanych pomoc prawna ze strony adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym może również polegać na zapewnieniu wsparcia inwestorom w postępowaniach dotyczących udzielenia zamówienia publicznego na roboty budowlane. Adwokaci dbają o dotrzymanie przez udzielających zamówienia publicznego wszelkich jego warunków, w których zakres wchodzą między innymi zasada równego traktowania wszystkich zgłaszających się wykonawców, zasada bezstronności, obiektywizmu i uczciwej konkurencji oraz zasady jawności i pisemności postępowania. W przypadku podejrzenia o złamanie którejkolwiek z zasad, adwokat może służyć nam pomocą w wyegzekwowaniu odpowiedniej ochrony prawnej w instytucjach takich jak Krajowa Izba Odwoławcza, sądy okręgowe. Adwokat może także stać się pośrednikiem w kontakcie z zamawiającym, który poinformuje go o podjęciu przez niego czynności niezgodnej z ustawą i możliwych wypływających z tej sytuacji skutkach prawnych.
Zamówienia publiczne na roboty budowlane charakteryzują się także, zgodnie z obowiązującą ustawą z 2009 roku, zasadami dotyczącymi odpowiedniego wydania koncesji na roboty. W odróżnieniu od pozostałych zamówień publicznych w przypadku koncesji za wynagrodzenie wykonawcy uznaje się prawo do korzystania z przedmiotu koncesji, samodzielnie bądź w połączeniu z płatnością ze strony zamawiającego. Ponadto płatność zamawiającego nie może doprowadzić do odzyskania całości kosztów poniesionych przez wykonawcę, a wykonawca musi koniecznie dzielić część ryzyka ekonomicznego realizowanej koncesji. W ustawie z 2009 roku określone zostały także dokładnie elementy, jakie muszą znaleźć się w umowie o koncesje. Określa ona także maksymalny czas trwania realizacji projektu budowlanego opartego na zasadzie koncesji. W odróżnieniu od pozostałych zamówień publicznych, w przypadku skarg o niedopełnienie warunków umowy lub podjęcie czynności niezgodnych z ustawą, dotyczących umowy koncesyjnej, zarówno wykonawca, jak i zamawiający mają prawo wnieść skargę wyłącznie do sądu administracyjnego. Cały proces udzielania koncesji oparty jest jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku pozostałych zamówień publicznych.
Jak wybrać dobrego adwokata do sprawy dotyczącej prawa budowlanego?
Przy wyborze dobrego adwokata do sprawy związanej z prawem budowlanym musimy pamiętać o najważniejszych czynnikach, które definiują odpowiedniego specjalistę. Najważniejszym z nich jest na pewno doświadczenie, którego brak ma wpływ na wszystkie pozostałe cechy dobrego prawnika, takie jak znajomość różnorodnych przypadków oraz umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin prawa. O ile osoby, które dopiero co ukończyły studia i praktyki przewidziane w programie aplikacji prawniczej, mają na pewno szeroką wiedzę książkową w wielu dziedzinach prawa, o tyle nie zawsze są one gotowe na natychmiastową samodzielną działalność i reprezentację klienta w skomplikowanej sytuacji przed sądem. Ważna jest bowiem nie tylko wiedza pochodząca z książek czy umiejętność asystowania innemu prawnikowi podczas odbywania praktyk, lecz również obycie z procedurami sądowymi z perspektywy głównego adwokata prowadzącego sprawę danego klienta. Duży wpływ na efekty pracy adwokata ma także jego szerokie doświadczenie związane z różnorodnością przypadków, w których reprezentował on swoich klientów. Pamiętajmy bowiem, że sprawy dotyczące prawa budowlanego stosunkowo rzadko dotyczą tylko i wyłącznie zagadnień z tego zakresu prawa. Jak już wspomnieliśmy, często łączą się one z zagadnieniami z zakresu prawa pracy, prawa administracyjnego czy nawet prawa autorskiego, pozornie niezwiązanego w ogóle z prawem budowlanym. Istotna jest również znajomość zagadnień związanych z obsługą firm, takich jak wspomniane już przez nas zamówienia publiczne czy procesy dotyczące tworzenia spółek celowych. Dlatego też dobry adwokat nie może tak naprawdę specjalizować się tylko w jednej dziedzinie, gdyż do reprezentowania klientów może być mu potrzebny o wiele szerszy kontekst. Aby rozwiązać wiele ze spraw, z którymi borykają się zarówno inwestorzy, jak i nabywcy nieruchomości, konieczna jest również wiedza i doświadczenie z innych dziedzin prawa. Dzięki temu adwokat może nie tylko zapewnić swojemu klientowi indywidualne wsparcie i potrzebną pomoc, lecz również dotrzeć do źródła całego problemu i rozwiązać go w najefektywniejszy dla klienta sposób.