Prawnik prawa budowlanego to osoba zajmująca się kompleksową obsługą spraw wymagających znajomości prawa związanego z procesem inwestycyjnym, umowami o roboty budowlane czy kwestiami opłat notarialnych. Dzięki wykwalifikowanym prawnikom możliwe jest rozwiązanie każdego problemu związanego z aspektami legalnego budownictwa.
Marzena KuchtaPrawnik

+48 500 157 625




Wszelkie porady prawne dotyczące prawa budowlanego na serwisie LegalnaBudowa.pl to profesjonalne zalecenia wykwalifikowanego zespołu adwokatów, radców prawnych, notariuszy i prawników gotowych rozwiązać najbardziej skomplikowane przypadki spraw.
Jednym z pracowników portalu jest prawniczka Marzena Kuchta, adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studiów Podyplomowych Wycena Nieruchomości. Specjalizuje się w prawie gospodarczym oraz prawie administracyjnym. Nabyła wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej projektów finansowanych ze środków publicznych włączając fundusze unijne. Zajmuje się kompleksową obsługą procesów inwestycyjno-budowlanych, w tym sprawami dotyczącymi planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Jej profil to tematyka związana z obrotem nieruchomościami (opiniowanie i negocjowanie umów sprzedaży nieruchomości, w tym lokali nabywanych od deweloperów), obsługa prawna inwestycji budowlanych, doradztwo prawe w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz bieżąca obsługa prawna podmiotów gospodarczych i spółek, w tym spółek z kapitałem zagranicznym.
„Superficies solo cedit – Z łaciny: To, co jest na powierzchni, należy do gruntu. Z nami masz pewność, że Twoje prawa do nieruchomości są w dobrych rękach.”

Prawnik będący ekspertem od prawa budowlanego dysponuje także szeroką wiedzą w zakresie prawa pracy dotyczącego branży budowlanej. Oznacza to, że zajmuje się kwestiami związanymi z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy na placu budowy, zna przepisy stojące za różnymi rodzajami systemów czasu pracy i jest w stanie zaproponować stosowne działania w razie zaistnienia wypadku przy pracy.
Pomoc uzyskają także osoby szukające wsparcia prawnego w kwestii praw pracownika, np. przepisów związanych z odpoczynkiem dobowym. Zgodnie z kodeksem pracy czas na nieprzerwany odpoczynek wynosi przynajmniej 11 godzin w ciągu doby, której początek wyznaczony jest wraz z chwilą przystąpienia do wykonywania obowiązków. Oznacza to, że jeżeli pracownik rozpoczął pracę o godzinie 7:00, jego doba kończy się o tej samej godzinie następnego dnia. Od momentu zakończenia dnia pracy powinien mieć do dyspozycji przynajmniej 11 godzin na odpoczynek. W prosty sposób wykalkulować można, że maksymalna liczba godzin pracy i nadgodzin w jednej dobie pracowniczej nie może przekroczyć 13 godzin.
Termin “nieprzerwany odpoczynek” oznacza, że po pracy osoba zatrudniona nie pozostaje na każde wezwanie pracodawcy – czas wolny może wykorzystać w dowolny, niezwiązany z obowiązkami w pracy sposób. Odpoczynek przysługuje po zakończeniu obowiązków pracowniczych – nie można natomiast przydzielić odpoczynku na czas przed rozpoczęciem dnia pracy.
Wyjątek zakłada sytuacja, w której pracownika obowiązuje równoważny system pracy. Przy takim rozwiązaniu dzienny czas pracy może zostać wydłużony nawet do 16 czy też 24 godzin na dobę. Prawo do nieprzerwanego odpoczynku rozciąga się wówczas przynajmniej na czas odpowiadający liczbie przepracowanych godzin.
Jedyne osoby, których nie dotyczy konieczność zapewnienia jedenastogodzinnego odpoczynku, to pracownicy oddelegowani przez pracodawcę do zarządzania przedsiębiorstwem w jego imieniu oraz jednostki, które znalazły się w obliczu akcji ratunkowej prowadzonej z zamiarem ratowania życia lub zdrowia.
Jeśli chodzi o odpoczynek tygodniowy osoby zatrudnionej, pracodawca powinien wyznaczyć swoim pracownikom przynajmniej 35 godzin nieprzerwanego czasu wolnego przysługującego w każdym tygodniu pracy z osobna. Z zasady obejmuje on niedzielę. Jeśli tak się nie zdarzy, pracodawca ma za zadanie wyznaczyć inny dzień tygodnia w charakterze odpoczynku tygodniowego. W uzasadnionych przypadkach, kiedy pracownik zarządza przedsiębiorstwem w imieniu szefa bądź prowadzona jest akcja mająca na celu ratowanie zdrowia lub życia, wymiar odpoczynku tygodniowego może zostać zmniejszony do 24 godzin.
Odpoczynek dobowy i tygodniowy to jedne z najbardziej podstawowych praw osoby zatrudnionej. Każdy pracodawca ma obowiązek je zapewnić i dopilnować, aby były przestrzegane. W przeciwnym razie może się dopuścić wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym, co z kolei wiąże się z karą grzywny wynoszącą od tysiąca do trzydziestu tysięcy złotych.
Pełną obsługę prawną w zakresie prawa budowlanego zapewniamy nie tylko firmom i właścicielom przedsiębiorstw, ale i osobom fizycznym, które na swojej drodze mogły spotkać różnego rodzaju problemy z zagadnieniami bezpośrednio związanymi z prawem budowlanym. Pomagamy rozwiązywać formalności związane z budową studni na prywatnym terenie, wyjaśniamy, jak radzić sobie z następstwami pożarów i jak bez problemów przekształcić garaż na budynek gospodarczy.
Jedną z przykładowych spraw, jaką może zająć się nasz prawnik, jest wsparcie w przypadku sporu o przebieg granic nieruchomości. W rozeznaniu sprawy z pewnością przyda się ustawa z 17 maja 1989 roku o Prawie geodezyjnym i kartograficznym.
Pierwszym krokiem będzie objaśnienie różnic pomiędzy terminem “rozgraniczenie nieruchomości” a “wznowienie granic”. Z rozgraniczeniem mamy do czynienia, gdy należy na nowo ustalić przebieg granic pomiędzy nieruchomościami. Wznowienie to sytuacja, w której granice są znane, jednak doszło do uszkodzeń lub zatarcia części znaków je wyznaczających.
Pierwszy etap postępowania rozgraniczeniowego polega na postępowaniu administracyjnym. W przypadku braku stosownych rezultatów rozpoczyna się etap drugi w postaci postępowania sądowego. Etap administracyjny skupia się na rozstrzygnięciu dokonywanym przez organ w postaci wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli któraś ze stron postępowania rozgraniczeniowego jest niezadowolona z wyniku rozstrzygnięcia, może wszcząć postępowanie sądowe.
Istotne elementy etapu administracyjnego to wyznaczenie geodety odpowiedzialnego za analizę odpowiedniej dokumentacji, przygotowanie szkiców planowanego rozgraniczenia i wybranie terminu, w którym rozpoczęty zostanie proces wyznaczania granic. Nie później niż tydzień przed wyznaczoną datą zainteresowane strony otrzymują wezwanie do stawienia się na gruncie. Na miejscu geodeta wyznacza punkty graniczne, w pierwszej kolejności korzystając z dokumentacji i ksiąg wieczystych, w drugiej – ze słownych oświadczeń stron. Ugoda zawarta przed geodetą ma moc prawną równej ugodzie sądowej.