Jedną z podstawowych zasad postępowania w sprawie z zamówienia publicznego jest jego jawność. W szczególności dotyczy to protokołu postępowania i jego załączników. Wynika to z art. 96 ust. 3 ustawy prawo zamówień publicznych. Jawność protokołu oznacza, że zamawiający ma prawo i obowiązek udostępnić treść dokumentu każdemu kto wystąpi z wnioskiem. Osoba składająca wniosek nie musi udowadniać interesu prawnego lub faktycznego w dostępie do protokołu. Protokół musi być udostępniony każdemu i bez żadnych ograniczeń czasowych.
Wgląd w treść protokołu postępowania przetargowego
Okazanie treści protokołu powinno nastąpić niezwłocznie. Nie oznacza to natychmiastowego udostępniania treści protokołu (wyrok KIO z dn. 18 marca 2008r. sygn. KIO/UZP 197/08). Zwyczajowo w orzecznictwie przyjmuje się, że termin niezwłocznie oznacza „bez nieuzasadnionej zwłoki”. Zamawiający po otrzymaniu wniosku powinien więc możliwie najszybciej w normalnym toku czynności okazać treść protokołu. Zamawiający ma obowiązek zweryfikowania wcześniej czy treść protokołu może udostępniona w całości czy pewne treści protokołu należy zataić (np. informacje stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa).
Od powyższej zasady jawności postępowania ustawa wprowadza pewne ograniczenia. Dotyczy to terminów wyłącznie składanych ofert. Zgodnie bowiem z art. 96 ust.3 zdanie drugie ustawy, załączniki do protokołu udostępnia się po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty lub po unieważnieniu postępowania. Jak z tego wynika załączniki do protokołu nie można udostępniać w terminie wcześniejszym. Z kolei oferty można udostępnić dopiero od chwili ich otwarcia a oferty wstępne – od dnia zaproszenia do składania ofert.
Powyższe zasady gwarantują praktycznie nieograniczoną możliwość dostępu do dokumentów postępowania przetargowego każdemu podmiotowi. Z wnioskiem o dostęp do dokumentów może wystąpić uczestnik postępowania jak i podmiot nie biorący udziału w przetargu. Wniosek nie musi być w żaden sposób umotywowany.