W art. 44 k.p.a. wprowadzono tak zwaną fikcję doręczenia. Jest to bardzo ważna instytucja prawna skutkująca na bieg wszystkich terminów procesowych. Fikcja doręczenia polega na tym, że doręczenie uważa się za dokonane nawet jeżeli adresat nie odbierze korespondencji. Jako dzień doręczenia uważa się upływ ostatniego dnia okresu, w którym operator pocztowy przechowuje pismo w swojej placówce.
Jeżeli więc organ wysyła do nas np. decyzję, to w razie braku jej odbioru jest ona przechowywana na poczcie przez okres 14 dni. Jeżeli w tym czasie nie odbierzemy awizowanej przesyłki wówczas doręczenie uważa się za skuteczne z upływem 14 dnia awiza. Tak zwana fikcja doręczenia ma na celu umożliwienie nadania biegu sprawie, gdy nieobecność adresata uniemożliwiłaby jej prowadzenie. Brak omawianego przepisu powodowałby możliwość łatwego wstrzymywania postępowania, poprzez nieodbieranie korespondencji od organu.
Warunki do uznania fikcji doręczenia
Aby możliwe było przyjęcie fikcji doręczenia konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Pierwszym warunkiem jest przechowywanie korespondencji u operatora pocztowego przez okres 14 dni lub złożenie pisma na ten okres w urzędzie właściwej gminy. Kolejną przesłanką jest umieszczenie zawiadomienia o przesyłce adresatowi korespondencji (tzw. awizo). W zawiadomieniu należy ująć informację gdzie przesyłka została pozostawiona i w jakich terminach można ją odebrać. Tego typu zawiadomienia muszą być dwa. Pierwsze awizo dotyczy pierwszych 7 dni w przechowywaniu korespondencji. Jeżeli w tym terminie adresat nie odbierze przesyłki wówczas doręczający jest zobowiązany zostawić powtórne awizo.
Po upływie terminu przechowywania pisma przez pocztę lub urząd gminy korespondencja zwracana jest nadawcy. Na kopercie wpisywane są informacje o dwukrotnym awizowaniu ze wskazaniem stosownych dat. Doręczenie uważa się za skuteczne z ostatnim dniem drugiego awiza a nie z dniem kiedy nadawca odbiera zwróconą mu korespondencję.
Kwestionowanie fikcji doręczenia
W niektórych sytuacjach istnieje możliwość kwestionowania fikcji doręczenia. W tym celu adresat pisma powinien wykazać, że pismo nie zostało mu doręczone z przyczyn od niego niezależnych. Czasami jest też tak, że adresat pisma odbiera korespondencję po upływie 14 dni to jest w momencie gdy korespondencja powinna już być zwracana nadawcy wraz z przyjęciem fikcji doręczenia. W takich sytuacjach za dzień doręczenia przyjmuje się faktyczny odbiór pisma przez adresata (nawet jeżeli następuje to później niż w okresie 14 dni awiza).
Fikcja doręczenia rodzi doniosłe skutki dla biegu postępowania. Jeżeli w korespondencji znajdowała się na przykład decyzja administracyjna, to od przyjętego dnia doręczenia biegnie termin do wniesienia odwołania. Z kolei jeżeli w korespondencji znajdowało się np. postanowienie, to od przyjętego dnia doręczenia biegnie siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia.
Organ nie może doręczać ponownie korespondencji osobie wobec której przyjęto fikcję doręczenia. Jeżeli takie ponowne doręczenia nastąpi to nie ma to skutku prawnego. Nie przesunie to terminów do wniesienia odwołania bądź zażalenia. Ponowne doręczenia można co najwyżej traktować jako poinformowanie strony o treści decyzji.
Nasz radca prawny specjalizuje się w prawie budowlanym i oferuje usługi konsultacyjne dla klientów indywidualnych, deweloperów i inwestorów. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną poradę prawną i skorzystać z naszego doświadczenia w zakresie prawa budowlanego.