Ustawa deweloperska w określonych przypadkach upoważnia zarówno nabywcę jak i dewelopera do odstąpienia od łączącej ich umowy. W niniejszym artykule przybliżone zostały okoliczności kiedy można skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy deweloperskiej.
Odstąpienie od umowy przez kupującego
Kupujący ma prawo odstąpić od umowy gdy deweloper nie dostarczył mu prospektu informacyjnego oraz załączników do prospektu w sposób uregulowany przez ustawę (nieodpłatnie, na trwałym nośniku informacji, w wersji papierowej w biurze dewelopera, etc.) Ponadto kupujący może odstąpić od umowy gdy informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach na podstawie których podpisano umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym (w dniu podpisania umowy deweloperskiej). Innym przypadkiem kiedy kupujący może od umowy odstąpić jest niezamieszczenie w niej elementów opisanych art. 22 ustawy do których należą między innymi: termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, wysokość odsetek i kar umownych dla stron umowy, określenie powierzchni i układu pomieszczeń, usytuowanie lokalu mieszkalnego w budynku oraz określenie zakresu i standardu prac wykończeniowych, etc. Prawo odstąpienia przysługuje nabywcy również wówczas, gdy treść umowy deweloperskiej będzie niezgodna z treścią doręczonego nabywcy prospektu informacyjnego, za wyjątkiem zmian dokonanych w umowie za zgodą nabywcy i wyraźnie podkreślonych w treści umowy deweloperskiej.
Jaki okres czasu aby odstąpienie od umowy było skuteczne
Wszystkie sytuacje opisane powyżej dają klientowi prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia bez konieczności wyznaczania deweloperowi dodatkowych terminów. Informacja ta jest o tyle ważna, że istnieje również okoliczność kiedy konieczne jest wyznaczenie terminu deweloperowi, gdy chcemy od umowy odstąpić. Ma to miejsce gdy deweloper nie przeniósł na klienta prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego w terminie określonym przez strony w umowie deweloperskiej. Wtedy nabywca zanim skorzysta z prawa do odstąpienia, wyznacza deweloperowi okres 120 dni na przeniesienie tego prawa. Po bezskutecznym upływie tego terminu kupujący ma prawo odstąpienia od umowy. W takiej sytuacji ma on jeszcze prawo ubiegania się kary umownej za okres opóźnienia.
Odstąpienie od umowy przez dewelopera
Ustawa deweloperska opisuje dwie sytuacje kiedy deweloper ma prawo odstąpienia od umowy. Pierwsza ma miejsce gdy kupujący nie wpłaca pieniędzy w terminie lub w wysokości określonej w umowie, pomimo wezwania do uregulowania zaległości. Wtedy po upływie 30 dni od dostarczenia wezwania, deweloper może odstąpić od umowy, chyba że nieregulowanie zaległości przez kupującego spowodowane jest działaniem siły wyższej. Druga sytuacja ma miejsce w razie niestawienia się nabywcy do odbioru lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub niestawienia się do podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawo. Wtedy po dwukrotnym doręczeniu wezwania w formie pisemnej w odstępie co najmniej 60 dni deweloper ma prawo odstąpić od umowy - chyba, że spowodowane to jest działaniem siły wyższej.
W kwestiach nieuregulowanych w ustawie, dotyczących odstąpienia od umowy deweloperskiej, zastosowanie znajdą odpowiednie regulacje Kodeksu Cywilnego, a zwłaszcza art. 494.
Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach związanych z prawem budowlanym? Nasza kancelaria prawnicza oferuje kompleksowe usługi doradcze, reprezentacyjne i negocjacyjne w tej dziedzinie. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje problemy i uzyskać skuteczną pomoc prawną.