Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy spełnić pewne wymogi formalne. Po upewnieniu się, że spełniamy te określone warunki, następnym krokiem jest złożenie wniosku do organu administracji architektoniczno – budowlanej, który wydaje decyzje na podstawie złożonych przez nas dokumentów.
Pozwolenie na budowę może być wydane po uprzednim:
- „przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko lub na obszar Natura 2000, jeżeli jest ona wymagana odrębnymi przepisami,
- uzyskaniu przez inwestora - wymaganych przepisami szczególnymi - pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów,
- wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, w przypadku budowy gazociągów o zasięgu krajowym lub jeżeli budowa wynika z umów międzynarodowych.”
Ponadto, zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie inwestorowi, który :
- „złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, pod warunkiem, że jest ona wymagana,
- złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, pod warunkiem, że jest ono wymagane.”
Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę
Gdy już założyliśmy, że jako inwestor spełniamy opisane powyżej wymogi formalne, wówczas jesteśmy uprawnieni do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Wniosek ten należy złożyć zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003r., do właściwego miejscowo organu administracji architektoniczno – budowlanej. Warto zaznaczyć, iż z dniem 20 sierpnia 2015r. wprowadzone zostały nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę oraz o pozwolenie na rozbiórkę, które są załącznikami do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 lipca 2015r.
Do wniosku załączamy:
- „cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi. Dołączyć tutaj również musimy aktualne zaświadczenie o wpisie projektanta sporządzającego projekt na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
- inne dokumenty wymagane dla szczególnego rodzaju inwestycji;”
Należy pamiętać, że organem właściwym do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę jest starosta. W miastach na prawach powiatu organem takim jest natomiast prezydent miasta, który pełni funkcję starosty. W niektórych odosobnionych przypadkach organem właściwym do wydania takiej decyzji jest wojewoda.
Sprawdzanie wniosku przez urząd
Organ, po wpłynięciu wniosku, bada kompletność wszystkich dokumentów, które inwestor zobowiązany jest dołączyć do wniosku. Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę urząd sprawdza ponadto zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu. Brana pod uwagę jest również zgodność z wymaganiami ochrony środowiska oraz pokrycie się projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi.
Wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę
Organ administracji architektoniczno – budowlanej ma 65 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na budowę (jedynym wyjątkiem od tej zasady jest okres 45 dni, jaki może maksymalnie upłynąć w sprawie realizacji inwestycji kolejowej). W razie przekroczenia tego terminu z przyczyn dotyczących organu, organ wyższego stopnia wymierza właściwemu organowi grzywnę, w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki (art. 35 ust. 6 Prawa budowlanego).
Należy jednak pamiętać, że okres ten może się przedłużyć, gdy organ stwierdzi np., że wniosek jest niekompletny, posiada braki lub nie odpowiada wymogom ustawowym.
Po otrzymaniu decyzji budowa musi się rozpocząć w ciągu 3 lat od daty, kiedy decyzja stała się ostateczna. Jeśli budowa nie zostanie rozpoczęta w tym terminie, to stosownie do regulacji przewidzianych w Prawie budowlanym (art. 37 ust.1), decyzja wygasa i należy starać się o nowe pozwolenie na budowę. Taka sama sytuacja występuje wówczas, gdy budowa zostaje przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Ustawodawca dopuścił możliwość przeniesienia pozwolenia na budowę na rzecz innego podmiotu na wniosek strony (art. 40 Prawa budowlanego).
Potrzebujesz radcy prawnego specjalizującego się w prawie budowlanym, który pomoże Ci w rozwiązywaniu problemów prawnych? Skontaktuj się z nami, a nasi doświadczeni radcy prawni zapewnią Ci profesjonalną i skuteczną pomoc.