Wiele firm budowlanych na rynku polskim działa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to firma należąca do osoby działającej we własnym imieniu a nie w ramach spółki. Czasami występuje sytuacja, że po realizacji robót budowlanych firma taka zostaje zamknięta. Może to nastąpić w okresie kiedy wciąż obowiązują okresy gwarancji i rękojmi.
W takiej sytuacji położenie inwestora/zamawiającego nie ulega istotnej zmianie. Nadal wszystkie obowiązki wynikające z robót budowlanych (w tym z rękojmi i gwarancji) obciążają osobę wykonawcy. Nie ma tu większego znaczenia fakt czy wykonawca prowadzi nadal swoją firmę czy już nie. Nadal wszystkie roszczenia inwestor/zamawiający kieruje do danej osoby (wykonawcy). Jedyna różnica może zachodzić w przymusowym trybie egzekwowania takich roszczeń czyli w razie skierowania sprawy do sądu.
Sytuacja zamawiającego/inwestora istotnie zmieni się dopiero wówczas gdy wykonawca zgłosi wniosek o upadłość. Może to bowiem prowadzić do umorzenia zobowiązań wykonawcy wynikających z umowy o roboty budowlane (w tym zobowiązań z tytułu gwarancji i rękojmi). Upadłość wykonawcy jest jednak zupełnie odrębnym postępowaniem od prostej likwidacji działalności gospodarczej (zamknięcia firmy).
Sytuacja zamawiającego/inwestora jest zupełnie inna w razie likwidacji bądź ogłoszenia upadłości przez wykonawcę działającego w formie spółki. Wówczas spółka przestaje istnieć i jej zobowiązania w zasadzie nie przejmują żadne inne podmioty, zobowiązania te w tym z (gwarancji i rękojmi) ulegają umorzeniu.
Potrzebujesz prawnika specjalizującego się w prawie budowlanym? Nasza kancelaria prawnicza oferuje skuteczną pomoc prawną w zakresie budownictwa. Nasi prawnicy posiadają wiedzę i doświadczenie, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów prawnych związanych z budową, remontem czy sporami. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie i skorzystać z naszych usług.