Odległość studni od granicy działki to zagadnienie, które stanowi wyzwanie dla wielu właścicieli posesji. W rzeczywistości taki dylemat może pojawić się ze względu na brak dostępu do sieci wodociągowych, ale też w przypadku poszukiwania alternatywnego rozwiązania. W związku z tym przyjrzymy się nieco bliżej tytułowym zagadnieniom i odpowiemy na istotne pytania.
Jaka powinna być odległość studni od granicy działki?
Odległość studni od granicy działki powinniśmy rozpatrywać wieloaspektowo. Przede wszystkim należy odnieść się do zagadnień prawnych, które wynikają z ustaw czy rozporządzeń. Z pewnością może to być dla Ciebie bardzo interesująca, ale czasami niejasna terminologia. W przypadku gdy zderzasz się z takim problemem, warto jest przeanalizować aktualny stan prawny dotyczący danej tematyki. Wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom, w tym artykule skupimy się nieco bliżej na tym zagadnieniu.
Teoretyczne zagadnienia związane z budową studni
Nieustanny rozwój sieci wodociągowych jest z pewnością pozytywnym aspektem w zakresie szeroko rozumianego dostępu do wody. Niemniej jednak, ze względu na różnorodne czynniki, możesz zastanawiać się nad zagadnieniem dotyczącym budowy studni. W tym momencie musisz jednak zdawać sobie sprawę z wszelkich regulacji prawnych obowiązujących w Polsce. Racjonalne wydaje się tu wskazanie aktów prawnych, które powinniśmy przeanalizować. Chodzi przede wszystkim o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury odnoszące się do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, a także o zagadnienia ujęte w prawie wodnym. Pośród tego warto zwrócić uwagę na to, że niejednokrotnie wspomina się o sytuacjach, w których nie respektuje się obowiązującego prawodawstwa. Możemy jedynie zakładać, że odpowiada za to stosunkowo niska świadomość osób w zakresie wszelkiego rodzaju regulacji. Zdecydowanie ciekawsze pytanie odnosi się jednak do tego, jakie mogą być efekty takich działań? Otóż wskazuje się tu na to, że studnie są budowane i użytkowane niezgodnie ze sztuką, co w konsekwencji zaburza zasady ochrony zdrowia ludzi. Co ciekawe, w wielu przypadkach woda pochodząca z takich źródeł nie spełnia wymogów, jakie zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia odnoszącym się do warunków w zakresie wody pitnej. Oznacza to, że na porządku dziennym jest przekraczanie norm jakości w zakresie parametrów chemicznych, mikrobiologicznych oraz fizycznych. W tym miejscu dochodzimy do sedna sprawy, a mianowicie do tego, co odpowiada za taki stan rzeczy? Otóż przyjmuje się, że jednym z głównych czynników jest nieprawidłowa lokalizacja studni na terenie posesji, niezgodna z wymogami prawnymi. To właśnie m.in. dlatego musisz zapoznać się bardziej szczegółowo z tą tematyką.
Regulacje prawne w zakresie umiejscowienia studni
Weźmy pod uwagę podstawowy akt prawny odnoszący się do tytułowego zagadnienia. Jest to wspomniane wcześniej Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, które odnoszą się do budynków i ich usytuowania. W rozdziale 6. tego dokumentu możesz znaleźć nieco więcej szczegółowych informacji, a konkretnie § 31 definiuje zagadnienie związane z odległością studni dostarczającej wodę, która jest przeznaczona do spożycia przez ludzi. I tak oto musisz liczyć się z tym, że należy ustanowić strefę ochronną, która licząc od osi studni, powinna wynosić co najmniej:
– 5 m do granicy działki;
– 7,5 m do osi rowu przydrożnego;
– 30 m do najbliższego przewodu rozsączającego w momencie, gdy odprowadzane są ścieki oczyszczone biologicznie zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony wód;
– 15 m m.in. do budynków inwentarskich czy zbiorników do gromadzenia czystości;
– 70 m do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt.
Oczywiście wymienione przez nas podpunkty nie stanowią kompletnej listy omawianych zagadnień, ponieważ naszym celem jest tutaj wskazanie na główną problematykę zagadnienia. Poza tym istotne jest również to, że jak wskazuje § 31 ust. 2, możliwe jest usytuowanie studni w odległości mniejszej niż wspomniane 5 m od działki. Warunkiem jest tu jednak zachowanie na obydwu działkach odpowiedniej odległości, która została opisana w powyższych podpunktach.
Przepisy wskazujące odległość studni głębinowej oraz chłonnej od granicy działki
By jeszcze bardziej zgłębić opisywany temat możemy się odnieść do przepisów wskazujących odległość studni głębinowej oraz chłonnej od granicy działki. Do tej pory skupiliśmy się bowiem na ogólnych przepisach wynikających z aktów prawnych. Znasz już podstawowe uwarunkowania dotyczące tej tematyki, dlatego też bez problemu możemy jeszcze bardziej rozwinąć opisywany temat.
Studnia głębinowa
Studnia głębinowa to pojęcie, które nie powinno przysporzyć Ci większych problemów. Niemniej zgodnie z powszechną definicją jest to pionowy, sztuczny otwór w ziemi, który umożliwia ujęcie podziemnych wód i ich transport na powierzchnię. Co więcej, szerszego opisu tychże rozwiązań możemy szukać m.in. w prawie wodnym. Ze wspomnianego aktu prawnego możesz dowiedzieć się m.in. tego, że ujęcia o głębokości do 30 m, które są przeznaczone do zwykłego korzystania z wód, nie wymagają pozwolenia na budowę. Abstrahując od tego, odnieśmy się jednak stricte do tematu związanego z odległością. Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy po raz kolejny odnieść się do przytaczanych przez nas przepisów, które mówią, że odległość mierzona od osi nie może być mniejsza niż 5 m od granicy działki.
Studnia chłonna
Studnia chłonna to rozwiązanie, które niejednokrotnie stosuje się w miejscach, gdzie mamy do czynienia z nieprzepuszczalną pierwszą warstwą gruntu. Co ciekawe, jej głębokość zależy w dużej mierze od głębokości warstwy przepuszczalnej. Dodatkowo poza swoimi zaletami jest dość tanim rozwiązaniem. Znając sposób jej wykorzystania, nie pozostaje nic innego, jak rozstrzygnąć kwestie związane z szeroko pojętą odległością od granicy działki. Czy w tym przypadku musisz kierować się takimi samymi zasadami? Otóż w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. Dno takiej studni powinno być oddalone co najmniej 1,5 m od poziomu wód gruntowych, a także 2 m w przypadku, gdy mówimy o granicy działki i 30 m od studni wodociągowej.
Jak widzisz, kwestie związane z odległością studni od granicy działki są dość skomplikowane. Wiele zależy tutaj od indywidualnych uwarunkowań, a także rodzaju studni. W wielu przypadkach niezwykle istotna jest prawidłowa interpretacja obowiązującego stanu prawnego, dlatego też warto skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w tego typu zagadnieniach. To osoba, która posiada odpowiednią wiedzę i kompetencje do tego, aby doradzić odpowiednie rozwiązanie.