Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniego stanu BHP w zakładzie pracy oraz realizacja obowiązków w zakresie zdrowia i życia pracowników. W ramach tych obowiązków pracodawca jest między innymi zobowiązany do przeprowadzenia badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia. Efektem tych badań może być ustalenie, że w zakładzie pracy występują takie czynniki i że przekraczają one bezpieczne normy. Pracodawca powinien podjąć wtedy odpowiednie środki zaradcze, w tym na przykład skrócić czas pracy pracowników.
Sposoby skrócenia czasu pracy
Możliwość skrócenia czasu pracy jest przewidziana w art. 145 kodeksu pracy. Podstawą skrócenia są warunki szczególnie uciążliwe lub szczególnie szkodliwe dla zdrowia (praca monotonna, praca przy chemikaliach, itp.) Skrócenie czasu pracy może nastąpić we wszystkich systemach czasu pracy, które mogą obowiązywać u pracodawcy. Polega to na obniżeniu czasu pracy poniżej określonych norm. Może również polegać na wprowadzeniu przerwy wliczanej do czasu pracy. W przypadku pracy monotonnej skrócenie czasu pracy zawsze polega na wprowadzeniu przerw.
Istnieje pewna rozbieżność poglądów czy skrócenie czasu pracy jest obowiązkowe czy fakultatywne gdy występują warunki szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia. Część komentatorów uważa, że jest to obowiązek pracodawcy. Druga grupa uważa, że skrócenie czasu pracy jest fakultatywne. Orzecznictwo sądowe przychyla się raczej do tego drugiego poglądu. Oznacza to, że w razie wystąpienia warunków szkodliwych pracodawca może ale nie musi wprowadzić skrócony czas pracy. Jeżeli nie nastąpi obniżenie norm czasu pracy to pracodawca musi zapewnić pracownikom inne środki ochrony przed warunkami szkodliwymi. Wynika to z artykułu 207 kodeksu pracy.
Warto jeszcze wspomnieć, że wykaz prac, które mają charakter szczególnie uciążliwych lub szkodliwych ustalany jest indywidualnie w każdym zakładzie pracy. Przy ustaleniu wykazu pracodawca zobowiązany jest skonsultować się z pracownikami oraz zasięgnąć opinii lekarza sprawującego profilaktyczna opiekę zdrowotną w zakładzie pracy (art. 145 §2 kodeksu pracy).
Potrzebujesz prawnika specjalizującego się w prawie budowlanym? Nasza kancelaria prawnicza oferuje skuteczną pomoc prawną dla klientów związanych z branżą budowlaną. Nasi prawnicy posiadają wiedzę i doświadczenie potrzebne do rozwiązania problemów prawnych związanych z budową, remontem czy sporami. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie i skorzystać z naszych usług.