Zgodnie z prawem budowlanym jeśli inwestor po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie rozpoczął prac przez okres 3 lat bądź też prace te zostały przerwane na taki sam okres czasu, wówczas decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa (Prawo. budowlane. art. 37) . W takiej sytuacji należy uzyskać nową decyzję o pozwoleniu na budowę a nie zastosowanie się do tego i kontynuowanie prac oznacza samowolę budowlaną ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego faktu.
Poniżej przedstawiamy proces, który inwestor powinien przejść aby wznowić budowę po wygaśnięciu pozwolenia na budowę. Ustawodawca jednoznacznie określił, że wznowienie budowy w przypadku wygaśnięcia pozwolenia na budowę wskutek przerwania budowy na czas dłuższy niż 3 lata, wiąże się z koniecznością uzyskania przez inwestora nowego pozwolenia na budowę.
Wygaszenie pozwolenia na budowę
Pierwszym krokiem powinno być wystąpienie do organu wydającego pierwotne pozwolenie na budowę o wygaszenie pozwolenia na budowę, które otrzymał przed laty. Jego wygaśnięcie musi bowiem stwierdzić w drodze decyzji organ, który je wydał. Zgodnie ze stanowiskiem NSA, wygaśnięcie decyzji wolno stwierdzić tylko wtedy, gdy budowa niewątpliwie została przerwana na czas określony przez przepisy. Należy zatem złożyć w starostwie wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji w przedmiocie pozwolenia na budowę wraz z dziennikiem budowy, który będzie potwierdzał, kiedy i dlaczego doszło do zaniechania prac. Postępowanie administracyjne może trwać maksymalnie miesiąc. Załatwianie nowych formalności inwestor może rozpocząć dopiero wtedy, gdy decyzja wygaszająca stanie się ostateczna (nikt się od niej nie odwołał).
Wystąpienie o wydanie nowego pozwolenia na budowę
Wniosek o wydanie nowego pozwolenia na budowę składamy identycznie jak wniosek o pozwolenie na budowę. Złożyć go należy zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003r., a miejscem jest właściwy organ administracji architektoniczno – budowlanej.
(Z dniem 4 września 2013 r. wprowadzone zostały nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę oraz o pozwolenie na rozbiórkę, które są załącznikami do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 7 sierpnia 2013 r.)
Do wniosku załączamy:
- „cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi;
- aktualne zaświadczenie o wpisie sporządzającego projekt projektanta na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
- inne dokumenty wymagane dla szczególnego rodzaju inwestycji;”
Przy niespełnieniu wszystkich wymagań, inwestor może otrzymać decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Przysługuje mu wówczas prawo odwołania się do wojewody od otrzymanej decyzji, w terminie 14 dni od jej doręczenia.
Potrzebujesz porady prawnej w sprawach budowlanych? Nasza kancelaria prawna specjalizuje się w prawie budowlanym i jest gotowa, aby Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultacje. Nasze doświadczenie i wiedza są do Twojej dyspozycji.