Elektroniczny dziennik budowy to dość nowe pojęcie, z którym powinni zapoznać się wszyscy działający w szeroko pojętej branży budowlanej. Wspomniane narzędzie ma na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa i zostało zrealizowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Dzięki temu od 27 stycznia 2023 roku możesz wybrać, czy chcesz przejść na elektroniczną wersję wspomnianego dokumentu, czy nadal korzystać z formy papierowej.
Czym jest elektroniczny dziennik budowy?
Elektroniczny dziennik budowy to odpowiedź na rozwój szeroko pojętej cyfryzacji. W istocie jest to aplikacja należąca do systemu EDB, która pozwala na prowadzenie dziennika budowy przy wykorzystaniu smartfona lub przeglądarki internetowej. W porównaniu do swojego tradycyjnego, papierowego odpowiednika, ma wiele zalet. Dzięki elektronicznemu dziennikowi budowy możesz m.in. rejestrować przebieg robót budowlanych lub zapisywać inne wydarzenia istotne z punktu widzenia budowy. Poza tym wspomniany system umożliwia dodawanie uczestników procesu budowlanego, a także pozwala zarządzać czasem pełnienia obowiązków przez poszczególnych pracowników.
Jak rozpocząć korzystanie z EDB?
W razie chęci rozpoczęcia korzystania z elektronicznego dziennika budowy, należy złożyć całkowicie bezpłatny wniosek do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Można go złożyć wyłącznie w systemie EDB. Jest to bowiem jedyna oficjalna aplikacja do prowadzenia elektronicznego dziennika budowy. Dlatego, jak już wcześniej wspomniano, niezbędny będzie dostęp do Internetu. W momencie korzystania z aplikacji, trzeba mieć na uwadze to, że obecnie jest ona dostępna dla smartfonów z systemem Android i iOS. W każdym innym przypadku z systemu EDB można korzystać przy pomocy przeglądarki internetowej. Poza tym do prawidłowego korzystania z usługi należy posiadać możliwość weryfikacji swojej tożsamości za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu lub po prostu konta w jednym z banków oferujących taką możliwość. Sam dziennik jest z kolei zakładany po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
W przypadku pracowników organów administracji architektoniczno-budowlanej, organów nadzoru budowlanego oraz innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na terenie budowy, identyfikacja następuje nieco inaczej – bowiem bezpośrednio w systemie EDB. Podmioty te korzystają jednak ze szczególnych uprawnień.
Dziennik budowy jest zakłady przez inwestora. Następnie, inwestor może dodać kolejnych uczestników procesu budowlanego tj. kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta i upoważnionego przedstawiciela inwestora. Od tej chwili także oni maja dostęp do elektronicznego dziennika budowy.
Korzyści
Rozważając założenie EDB, trzeba mieć na uwadze korzyści płynące z tego rozwiązania. Jak informują twórcy, dzięki korzystaniu z usługi otrzymuje się m.in. możliwość podjęcia szybkich działań w razie wystąpienia nieprawidłowości podczas prac na budowie, można poprawić efektywność w zakresie zarządzania czy zminimalizować ryzyko utraty danych. System EDB to również dobra alternatywa dla inwestorów, którzy na bieżąco, w trybie online, są w stanie monitorować poszczególne inwestycje.
Od kiedy elektroniczny dziennik budowy obowiązuje i jaki akt prawny reguluje tę kwestię?
Prace nad EDB rozpoczęły się jeszcze w 2020 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy zaprezentowana została koncepcja tego rozwiązania. Następnie niezbędne było zaprojektowanie konceptu i wdrożenie odpowiednich zmian prawnych. Obecnie jesteśmy już świadkami w pełni funkcjonalnego rozwiązania. EDB można prowadzić od 27 stycznia 2023 roku. Niemniej korzystanie z niego, ze względu na okres przejściowy, jest opcjonalne. Oznacza to, że nadal można wybierać pomiędzy elektronicznym a papierowym rozwiązaniem. Całkowity obowiązek prowadzenia dziennika w formie elektronicznej będzie obowiązywał z kolei dopiero od 1 stycznia 2030 roku. Zagadnienia związane z EDB umiejscowione są w polskim prawodawstwie m.in. w ustawie Prawo Budowlane, a konkretniej w dokumencie z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Analizując ten dokument, należy przenieść się do rozdziału 5a, zatytułowanego jako „Dziennik budowy”. Artykuł 47c ust. 3 definiuje podstawowe zagadnienie elektronicznego dziennika budowy, określając go szerzej jako system EDB. Co więcej, w przypadku, gdy wystąpiono o założenie takiego dziennika, należy pamiętać o tym, że każdy z nich ma nadany w systemie swój indywidualny numer. Z kolei samo zamknięcie dziennika odbywa się poprzez nadanie mu w systemie EDB statusu „zamknięty”. Poza tym, zgodnie z przytoczonym aktem prawnym, a konkretniej w odniesieniu do art. 47d, za prowadzenie dziennika odpowiedzialny jest kierownik budowy.
Treść wpisów w elektronicznym dzienniku budowy jest taka sama jak w dzienniku budowy w formie tradycyjnej. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy. Ten akt prawny zawiera wspólne dla obu typów dzienników normy, określające elementy dziennika budowy, zawartość strony tytułowej oraz zasady dokonywania wpisów.
Dziennik budowy w postaci papierowej może być kontynuowany w postaci elektronicznej. Stanowi o tym art. 47k ustawy Prawo budowlane. Aby przeprowadzić tego typu zabieg, należy:
• Wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy w postaci elektronicznej;
• Zamknąć dziennik budowy w postaci papierowej ((dokonuje tego kierownik budowy lub inwestor po wydaniu EDB);
• Na koniec można już dokonywać wpisów w EDB.
Kolejne zmiany w zakresie funkcjonowania narzędzia
Poza wspomnianymi dotychczas informacjami już teraz można przygotować się na kolejne zmiany w obrębie opisywanego rozwiązania. Od czerwca 2023 roku planowane jest wprowadzenie kolejnego usprawnienia dedykowanemu dla branży budowlanej. Mowa o Systemie Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie, który ma stanowić niejako połączenie wszystkiego w jedną całość.
Elektroniczny dziennik budowy to rozwiązanie będące częścią cyfryzacji usług w naszym państwie. Pierwotne plany i pierwsze koncepty dotyczące tego systemu pojawiły się po raz pierwszy w 2020 roku. Od tamtego czasu wdrożono działania, które miały uczynić go w pełni funkcjonalnym narzędziem na budowie. Z systemu EDB można korzystać od 27 stycznia 2023 roku. Warto pamiętać, że obecnie mówimy o okresie przejściowym, w związku z czym jest to wariant opcjonalny. Obligatoryjne prowadzenie elektronicznego dziennika budowy ma wejść w życie za niespełna 10 lat, a konkretniej w dniu 1 stycznia 2030 roku.
Jesteśmy doświadczoną kancelarią prawniczą specjalizującą się w prawie budowlanym. Oferujemy kompleksową pomoc prawną, analizę umów, reprezentację przed sądami i organami administracji oraz doradztwo w zakresie przepisów dotyczących budownictwa. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skuteczną pomoc prawną.