Co to jest decyzja środowiskowa, czego ona dotyczy oraz kiedy należy ją uzyskać opisane zostało w artykule pt. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. W razie otrzymania negatywnej decyzji, inwestor może postąpić na dwa sposoby o czym piszemy poniżej.
Sposoby postępowania po otrzymaniu negatywnej decyzji środowiskowej:
- wnieść odwołanie od decyzji;
- wystąpić ponownie o wydanie decyzji środowiskowej;
Jeżeli chodzi o odwołanie to postępowanie jest standardowe jak w przypadku wnoszenia środka odwoławczego od decyzji administracyjnej. O odwołaniu pisaliśmy w artykule „Termin i zasady wnoszenia odwołania od decyzji.” Z kolei wystąpienie ponowne o nową decyzję środowiskową byłoby dość szczególnym postępowaniem inwestora. Należy wskazać, że przepisy prawne nie wprowadzają żadnych formalnych przeszkód do takiego działania. Inwestor musi się jednak liczyć z tym, że organ odmówi wszczęcia postępowania w sprawie. W obrocie prawnym nie mogą bowiem funkcjonować dwie decyzje dotyczące tej samej sprawy. Jest to zgodne z zasadą powagi rzeczy osądzonej (res iudicata). Zasada ta mówi o tym, że nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie.
Wystąpienie o nową decyzję środowiskową
Kluczowe jest więc to kiedy mamy do czynienia z identyczną sprawą. Na ten temat wielokrotnie wypowiadało się orzecznictwo sądów administracyjnych. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem dla zakwalifikowania spraw jako tożsamych konieczne jest aby obie decyzje dotyczyły tożsamego podmiotu i przedmiotu sprawy, przy jednoczesnej tożsamości stanu prawnego oraz faktycznego (wyrok NSA z 9 czerwca 2010r. II OSK 931/09).
Zgodnie z art. 61a kodeksu k.p.a. organ odmawia wszczęcia postępowania z uzasadnionych przyczyn. Do „uzasadnionych przyczyn” należy między innymi sytuacja gdy wniosek o wszczęcie postępowania dotyczy sprawy już rozstrzygniętej prawomocną decyzją (Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 września 2012r. IV SA/Po 332/12 . Odmowa wszczęcia postępowania następuje w formie postanowienia na które przysługuje zażalenie.)
Inwestor, który chce ponowienie złożyć wniosek o decyzję środowiskową powinien wiec odpowiednio się przygotować. Aby uniknąć odmowy wszczęcia postępowania musi we wniosku wykazać, że uległy zmianie okoliczności faktyczne lub prawne, które występowały poprzednio przy wydaniu decyzji po raz pierwszy. W takiej sytuacji organ będzie musiał zająć się sprawą bowiem nie wystąpi powaga rzeczy osądzonej.
Zobacz również: Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
Nasz radca prawny specjalizuje się w prawie budowlanym i oferuje usługi konsultacyjne dla klientów indywidualnych i firm. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną poradę prawną i skutecznie radzić sobie z problemami prawno-budowlanymi.