Po zakończeniu prac związanych z budową przyłącza osoba ubiegająca się o przyłączenie zgłasza ten fakt przedsiębiorstwu. Następnie przedsiębiorstwo dokonuje odbioru przyłączy wod — kan. Sposób dokonania tej czynności powinien być określony w regulaminie, choć nie jest to obligatoryjne.
Generalnie czynności odbioru mają na celu zbadanie zgodności wykonanych prac z warunkami technicznymi oraz przeprowadzenie prób końcowych funkcjonowania przyłącza. Wszystkie te czynności powinny być dokonywane przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron. Sam odbiór przyłącza wykonywany jest przed jego zasypaniem.
Czynności odbioru przyłącza wod.-kan. wyglądają następująco:
- Podmiot przyłączany zawiadamia przedsiębiorstwo o zakończeniu wykonywania przyłącza i o gotowości do odbioru – niektóre przedsiębiorstwa stosują specjalne wnioski o zgłoszeniu gotowości do odbioru;
- Przeprowadzenie prób funkcjonowania przyłącza i instalacji odbiorczych – w tej czynności powinni uczestniczyć przedstawiciele obu stron. Zasadą jest, że nieobecność przedstawiciela przedsiębiorstwa powoduje przesunięcie terminu odbioru. Inaczej jest w razie nieobecności przedstawiciela podmiotu przyłączanego. W takim wypadku odbiór może być dokonany tylko przy udziale przedstawiciela przedsiębiorstwa. W trakcie czynności odbioru przedstawiane są mapy geodezyjne powykonawcze i rysunki powykonawcze;
- Pisemne potwierdzenie wyników prób odbiorów częściowych i końcowych – następuje to w protokołach, których wzór z reguły narzuca przedsiębiorstwo;
Czynność odbioru wod.-kan. nie zawsze jest pozytywna. Przedsiębiorstwo w razie stwierdzenia naruszeń warunków technicznych lub negatywnego wyniku prób odmawia odbioru. Najlepszą sytuacją jest by wszystkie podstawy do odmowy odbioru przyłącza były wprost określone w regulaminie, nie jest to jednak element obowiązkowy tego dokumentu.
Opłaty za odbiór przyłącza wod.-kan.
Pobieranie przez przedsiębiorstwo opłat za końcowy odbiór techniczny przyłącza jest możliwe tylko wtedy, gdy przewiduje to taryfa, zatwierdzona przez radę gminy. Niedopuszczalne i bezprawne jest stosowanie opłat za odbiór przyłącza na podstawie cennika pozataryfowego. Jest to praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów. Tego typu działania są kwestionowane przez Prezesa UOKiK.
Należy jednak zauważyć, że stosowanie przez przedsiębiorstwa różnego rodzaju cenników usług jest bardzo częste. W cennikach tych często też przewidziana jest pozataryfowa odpłatność za odbiory końcowe czy za odbiory sieci. Jako przykład można podać cennik przedsiębiorstwa w Poznaniu czy w Gdańsku. Podmiot przyłączany ma pełne podstawy do odmowy zapłaty takiej opłaty z cennika. W razie ewentualnego sporu, przedsiębiorstwo w zasadzie jest skazane na porażkę.