W toku postępowania egzekucyjnego w administracji możliwe jest złożenie skargi. Są dwa jej rodzaje: skarga na czynności egzekucyjne oraz skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego. Podstawą prawną do wniesienia skargi jest art. 54 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Co może być przedmiotem skargi w postępowaniu egzekucyjnym w administracji?
Przedmiotem skargi w postępowaniu egzekucyjnym w administracji mogą być czynności egzekucyjne czyli wszelkie podejmowane przez organ egzekucyjny działania zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego. Skargę można wnieść w ternie 14 dni od dnia zawiadomienia o czynności egzekucyjnej. Przysługuje ona zobowiązanemu czyli podmiotowi wobec którego prowadzona jest egzekucja. W piśmie skarżący powinien dokładnie określić jaką czynność egzekucyjną kwestionuje. Nawet jeżeli w skardze brak wyraźnego wskazania czynności egzekucyjnej to organ egzekucyjny zobowiązany jest rozpoznać skargę merytorycznie (wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2011 sygn. akt I OSK 429/11).
Uchylenie lub wstrzymanie egzekucji
Podstawą skargi może być fakt, że dana czynność jest przeprowadzana niezgodnie z zasadami lub w niewłaściwej formie. Skargę rozpoznaje organ egzekucyjny. Następuje to w formie postanowienia. W razie oddalenia skargi postanowienie można zaskarżyć zażaleniami. W razie uwzględnienia skargi, organ egzekucyjny uchyla zakwestionowaną czynność egzekucyjną lub usuwa stwierdzone wady tej czynności. Warto zaznaczyć, że wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego. W uzasadnionych przypadkach egzekucja może być wstrzymana w drodze postanowienia organu egzekucyjnego lub organu nadzoru. Jeżeli zobowiązany chciałby wstrzymać czynności egzekucyjne to warto by w skardze powołał się na szczególne okoliczności, które uzasadniają jego wniosek. Przykładem takich szczególnych okoliczności może być np. możliwość spowodowania nieodwracalnej szkody, czy tez wyjątkowo trudna sytuacja zobowiązanego.
Skarga na przewlekłość postępowania
Z kolei skarga na przewlekłość postępowania może być wniesiona w każdym czasie. Przewlekłość postępowania zachodzi wtedy, gdy występuje brak konkretnego działania organu egzekucyjnego (wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 października 2011r. sygn. akt VII SA/Wa 794/11). Występuje ona także wtedy gdy organ nie podejmuje czynności zmierzających do wyegzekwowania obowiązku, uwzględniając czas niezbędny do podjęcia tych czynności. To sytuacja gdy postępowanie trwa dłużej niż to konieczne, z przyczyn leżących po stronie organu (wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2010r. sygn. akt II FSK 1803/09).
Należy odróżniać przewlekłość postępowania od jego nieskuteczności. Skargę na przewlekłość może wnieść zobowiązany oraz wierzyciel nie będący organem egzekucyjnym. Może wnieść ją także podmiot, którego interes prawny lub faktyczny został naruszony w wyniku nie wykonania obowiązku, a także organ zainteresowany w wykonaniu obowiązku.
Skarga jest rozpoznawana na takich samych zasadach jak skarga na czynności egzekucyjne. Jej zasadność ocenia więc organ egzekucyjny w drodze postanowienia. W razie oddalenia skargi można postanowienie zaskarżyć zażaleniem.
Nasz prawnik specjalizujący się w prawie budowlanym oferuje wsparcie w zakresie przygotowania i analizy umów, negocjacji oraz rozwiązywania sporów. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych usług konsultacyjnych dla pełnego zabezpieczenia swoich interesów.