Niekiedy realizacja inwestycji jest niemożliwa bądź utrudniona z powodu istniejących służebności gruntowych. Inwestor zainteresowany jest więc tym, by doprowadzić do ich zniesienia. Poniżej omówiono sposoby prowadzące do jej wygaśnięcia lub zniesienia. Aby treść artykułu była jasna, w pierwszej kolejności wyjaśniamy pojęcia prawne związane z tytułową tematyką.
Czym jest służebność gruntowa i jakie są sposoby jej zniesienia?
Służebność gruntowa – z art. 295 k.c. wynika, że jest to prawo na mocy którego właściciel nieruchomości władnącej może korzystać z nieruchomości obciążonej bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążanej jest ograniczony w pewnych działaniach co do swojej nieruchomości.
Właściciel nieruchomości władnącej – podmiot uprawniony ze służebności gruntowej, czyli osoba korzystająca z cudzej nieruchomości.
Właściciel nieruchomości obciążonej – podmiot na którym ciążą obowiązki polegające na znoszeniu cudzej ingerencji w swoje prawo własności do działki.
Wygaśnięcie
Wygaśnięcie takiej służebności może nastąpić, gdy:
- „W przypadku zrzeczenia się tego prawa – to jest w sytuacji gdy właściciel nieruchomości władnącej oświadczy, że zrzeka się służebności gruntowej (art. 246 k.c.);
- W przypadku tzw. konfuzji – czyli w sytuacji gdy właściciel nieruchomości obciążonej stanie się właścicielem nieruchomości władnącej lub właściciel nieruchomości władnącej stanie się właścicielem nieruchomości obciążonej;
- Wskutek nie wykonywania służebności przez lat 10 (art. 293 §1 k.c.);”
Zniesienie
Z kolei zniesienie służebności to sytuacja, w której strony nie dochodzą do porozumienia i właściciel nieruchomości władnącej nie zgadza się na zrzeczenie swojego prawa. W takiej sytuacji należy skierować sprawę do sądu i uzyskać orzeczenie sądowe.
Zniesienie może nastąpić za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia:
- Bez wynagrodzenia może być zniesiona służebność wtedy, gdy utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie. Oznacza to sytuację, gdy służebność nie jest już potrzebna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.
- Za wynagrodzeniem można znieść służebność wówczas, jeżeli w skutek zmiany stosunków stała się ona szczególnie uciążliwa dla właściciela nieruchomości obciążonej, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.
Jeżeli służebność gruntowa jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej to nie ma możliwości jej zniesienia. Inwestor powinien w takiej sytuacji dążyć do porozumienia z właścicielem nieruchomości władnącej i dobrowolnie uzyskać od niego zrzeczenie się przysługującego mu prawa.
Nasza kancelaria prawnicza posiada zespół prawników specjalizujących się w prawie budowlanym. Oferujemy szeroki zakres usług, w tym analizę umów, reprezentację przed sądami i organami administracji, a także pomoc w przygotowaniu dokumentów związanych z budową. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie.