Art. 647 1 kodeksu cywilnego stanowi o tym, że wykonawca (generalny wykonawca) oraz inwestor odpowiadają solidarnie za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy, za zrealizowane przez niego prace. Jest to bardzo dogodne dla podwykonawcy. Może on bowiem domagać się zapłaty swojego wynagrodzenia według swojego wyboru albo od generalnego wykonawcy, albo od inwestora. Wykonawca może wybrać podmiot, który gwarantuje mu wypłatę, czyli np. jest wypłacalny.
Jakie są warunki zapłaty wynagrodzenia dla podwykonawcy?
Ta dogodna sytuacja występuje jednak po spełnieniu pewnych warunków zapłaty wynagrodzenia dla podwykonawcy, które także są określone w kodeksie cywilnym. Zwrócił na to uwagę Sąd Okręgowy w Warszawie II Wydział Cywilny, w wyroku z dnia 14 września 2014r. (sygn. akt II C 814/14). Pierwszym z tych warunków, jest wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie umowy przez wykonawcę (generalnego wykonawcę) z podwykonawcą. Zgoda ta może być wyrażona wyraźnie, to jest poprzez wyraźne oświadczenie inwestora lub w sposób dorozumiany, to jest poprzez brak zgłoszenia zastrzeżenia przez inwestora w ciągu 14 dni. Drugim warunkiem jest doręczenie inwestorowi umowy z podwykonawcą oraz tej części dokumentacji, która dotyczy robót realizowanych przez wykonawcę.
Sąd Okręgowy w powyższym wyroku zwrócił przy tym uwagę, że należy dostarczyć umowę z podwykonawcą i dokumentację projektową osobie uprawnionej do reprezentacji inwestora. Jest to bardzo ważne. Doręczenie bowiem tych dokumentów osobie nieuprawnionej do reprezentacji inwestora nie wywołuje żadnych skutków prawnych. W takim wypadku inwestor po prostu nie będzie odpowiadał wobec wykonawcy.
Jeżeli umowa z podwykonawcą i dokumentacja projektowa nie zostanie prawidłowo dostarczona inwestorowi – inwestor nie odpowiada wobec podwykonawcy. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził także, że w takiej sytuacji nieskuteczne są późniejsze oświadczenia pracowników inwestora, dokonywane w toku czynności odbiorowych.
Powyższe orzeczenie stanowi podstawę do następujących wniosków:
Podwykonawca, chcąc jak najlepiej zabezpieczyć możliwość uzyskania przez siebie wynagrodzenia, powinien dopilnować, by wykonawca (generalny wykonawca) dostarczył inwestorowi umowę oraz odpowiednią część dokumentacji projektowej i by inwestor wyraził na nie zgodę. Ważne jest, by dokumenty te trafiły do osoby uprawnionej do reprezentacji inwestora.
W sytuacji, gdy powyższe warunki zostaną spełnione, podwykonawca może według swojego wyboru, domagać się zapłaty bądź od wykonawcy (generalnego wykonawcy), bądź od inwestora, bądź w części od pierwszego a w części od drugiego podmiotu.
Jeżeli powyższe warunki nie zostaną spełnione, wówczas podwykonawca może domagać się zapłaty tylko od wykonawcy (generalnego wykonawcy).
Potrzebujesz porady prawnika w sprawach związanych z prawem budowlanym? Nasza kancelaria posiada wiedzę i doświadczenie, aby Ci pomóc. Zapewniamy skuteczną pomoc prawną, doradztwo i reprezentację klientów w różnego rodzaju sprawach budowlanych. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie.