Wymogi BHP w trakcie wykonywania wszelkich robót budowlanych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Rozporządzenie to stosuje się również do pracowników budujących dachy. Rozporządzenie zawiera specjalny rozdział pod nazwą „Roboty na wysokości” określające szczególne wymagania dotyczące osób przebywających na stanowiskach pracy znajdujących się na wysokości co najmniej 1 metr od poziomu podłogi lub ziemi.
Ogólne wymogi BHP
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury osoba wykonująca roboty w pobliżu krawędzi dachu płaskiego lub dachu o nachyleniu do 20 procent powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed wypadkiem z wysokości (§7 ust.1). Zabezpieczeniami tymi są w szczególności balustrady, siatki ochronne i siatki bezpieczeństwa (§6 ust.1). Osoba wykonująca roboty na dachu o nachyleniu powyżej 20 procent powinna być zabezpieczona przez stosowanie rusztowań ochronnych. Jeżeli rusztowania nie są stosowane to zabezpieczenie powinno polegać na stosowaniu środków ochrony indywidualnej lub innych urządzeń ochronnych.
Drogi komunikacyjne dla wózków i taczek usytuowane nad poziomem terenu powyżej 1 metr zabezpiecza się balustradą. Balustrada jako środek zabezpieczający składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 metra i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 metra. Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości.
Z kolei zgodnie z § 236 na dachach których wytrzymałość nie zapewnia bezpiecznego przebywania na nich osób należy wykonać stałe lub przenośne mostki i kładki zabezpieczające.
Przepisy szczególne dotyczące prowadzenia robót na wysokości
Rozporządzenie zawiera przepisy szczególne dotyczące prowadzenia robót na wysokości. Zawarte są one w §133 do §142 rozporządzenia. W tych przepisach określone są szczególne dodatkowe wymagania BHP dotyczące stanowisk pracy na wysokości co najmniej 1m od poziomu podłogi lub ziemi.
Do wymagań szczególnych należy między innymi:
- „Obowiązek stosowania szczególnych zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości;
- Konieczność zabezpieczenia otworów w stropach przed możliwością wpadnięcia pracownika lub obowiązek ogrodzenia tych otworów balustradą (§134);
- Obowiązek zabezpieczenia balustradą otworów w ścianach zewnętrznych obiektu, których dolna krawędź znajduje się poniżej 1,1 m od poziomu stropu lub pomostu;
- Szczególne zabezpieczenia dotyczące stanowisk pracy przemieszczanych w poziomie (zapewnienie mocowania końcówki linki bezpieczeństwa do pomocniczej liny ochronnej) i stanowisk przemieszczanych w pionie (linka bezpieczeństwa szelek bezpieczeństwa powinna być zamocowana do prowadnicy pionowej za pomocą urządzenia samohamującego);
- Szczególne wymagania dotyczące drabiny bez pałąków ;
- Konieczność dodatkowego zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości osób korzystających z urządzeń krzesełkowych, drabin linowych lub ruchomych podestów roboczych (prowadnica pionowa powinna być zamocowana niezależnie od lin nośnych drabiny, krzesełka lub podestu);”
Do prac wykonywanych na dachach mogą mieć również zastosowanie inne przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w zależności od rodzajów wykonywanych prac. Przykładowo w razie użycia maszyn na dachu zastosowanie znajdzie rozdział 7 rozporządzenia pod nazwą „ maszyny i inne urządzenia techniczne”. Generalną zasadą jest to, że w pracach na dachu należy stosować zwykłe zasady BHP i dodatkowo zasady szczególne związane z pracą na wysokościach.
Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej projektu budowlanego? Nasz prawnik specjalizujący się w prawie budowlanym pomoże Ci zrozumieć przepisy i udzielić wsparcia w procesie budowy. Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie konsultacyjne, aby uzyskać profesjonalną pomoc.