W trakcie realizacji inwestycji często zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian do projektu budowlanego a nawet wykonania nowego projektu zamiennego. Na tym tle rodzi się wątpliwość czy działania te nie naruszają praw autorskich projektanta projektu pierwotnego. Dotyczy to sytuacji gdy zmiany w projekcie bądź projekt zamienny opracowuje nowy architekt.
W związku z tym należy stwierdzić, że zgodnie z art. 61 ustawy z 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych nabycie od twórcy egzemplarza projektu architektonicznego lub architektoniczno-urbanistycznego obejmuje prawo zastosowania go tylko do jednej budowy. Inwestor nie może więc dowolnie zmieniać projektu, bowiem cały czas autorskie prawa do dzieła przysługują projektantowi. Nabycie egzemplarza projektu budowlanego nie uprawnia do dokonywania w nim zmian. Jeżeli inwestor chciałby wprowadzić takie zmiany to może tego dokonać pierwotny projektant a nowy projektant tylko za zgodą tego pierwszego.
To samo dotyczy wykonywania kopii projektu czy wprowadzania go do pamięci komputera. Wszystkie te działania może wykonywać bez ograniczeń tylko autor projektu a inne osoby wyłącznie za jego zgodą.
W tej sytuacji najlepiej dla inwestora byłoby by w umowie z projektantem wprowadzać zapisy rozszerzające jego uprawnienia. Polegałoby to na wprowadzeniu zapisów o nabyciu praw autorskich na wszelkich polach eksploatacji oraz o prawie do wprowadzania zmian. Powyższe uwagi dotyczą każdego rodzaju projektu, w tym również projektów branżowych.
Inaczej sytuacja się przedstawia z projektem zamiennym. Jest to bowiem nowy projekt a więc nowe dzieło. Opracowanie projektu zamiennego jest więc dopuszczalne bez konieczności uzyskania zgody autora pierwotnego projektu.