Wznowienie postępowania administracyjnego jest jednym z trybów kontroli decyzji administracyjnej. „Normalnym” trybem kontroli decyzji jest odwołanie – o odwołaniu szerzej pisaliśmy w artykułach „Skutki wniesienia odwołania”, „Wymogi formalne odwołania” oraz „Termin i zasady wnoszenia odwołania od decyzji”.
Czym jest wznowienie postępowania administracyjnego?
Wznowienie postępowania administracyjnego, w przeciwieństwie do odwołania, jest szczególnym, nadzwyczajnym trybem weryfikacji. Wniosek o wznowienie wnosi się bowiem od ostatecznych decyzji administracyjnych. Ponadto może on być oparty tylko na szczególnych enumeratywnie (wyczerpująco) wyliczonych w kodeksie postępowania administracyjnego ( dalej – k.p.a.) podstawach.
Przesłanki wznowienia postępowania administracyjnego
Przesłanki wznowienia postępowania administracyjnego są wymienione w art. 145§1 k.p.a. Zgodnie z tym przepisem w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:
- „dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe;
- decyzja wydana została w wyniku przestępstwa;
- decyzja wydana została przez pracownika lub organ administracji publicznej, który podlega wyłączeniu stosownie do art. 24, 25 i 27;
- strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu;
- wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który wydał decyzję;
- decyzja wydana została bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu;
- zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez właściwy organ lub sąd odmiennie od oceny przyjętej przy wydaniu decyzji (art. 100 § 2);
- decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.”
Inne podstawy
Kolejna podstawa wznowienia wymieniona jest w art. 145a §1 k.p.a. Zgodnie z tym przepisem skargę o wznowienie można wnieść w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z konstytucją, umową międzynarodową lub ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.
Ostatnia podstawa wznowienia wymieniona jest w art. 145b §1 k.p.a., zgodnie z którym można żądać wznowienia również w przypadku, gdy zostało wydane orzeczenie sądu stwierdzające naruszenie zasady równego traktowania, jeżeli naruszenie tej zasady miało wpływ na rozstrzygnięcie sprawy zakończonej decyzją ostateczną.
Należy podkreślić, że opisane wyżej podstawy wznowienia postępowania administracyjnego mają charakter enumeratywny, zamknięty. Oznacza to, że nie można skargi o wznowienie oprzeć na innych przyczynach, choćby podobnych. Uważa się, że zapisy k.p.a. co do podstaw wznowienia należy interpretować ściśle. W praktyce skutkuje to tym, że podstawy wznowienia rozumie się w ściśle określony sposób – wąsko.
Oferujemy usługi prawne w zakresie prawa budowlanego dla klientów z branży budowlanej. Nasza kancelaria prawnicza zapewnia analizę umów, reprezentację przed sądami i organami administracji oraz doradztwo w zakresie przepisów dotyczących budownictwa. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie prawnika.