Będąc właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego istnieje możliwość zaadoptowania piwnicy na potrzeby mieszkaniowe. Może to nastąpić poprzez wydzielenie w piwnicy samodzielnego lokalu mieszkalnego. Z art. 3 pkt. 2a ustawy prawo budowlane wynika, że w budynku mieszkalnym jednorodzinnym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu mieszkalnego i jednego lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nie przekraczającej 30% powierzchni budynku.
Adaptacja piwnicy – wymogi prawne
Wydzielenie lokalu mieszkalnego w piwnicy jest więc możliwe ale musi spełniać wymogi określone w przepisach prawnych. Przede wszystkim odrębny lokal musi posiadać cechy pozwalajcie na uznanie go za lokal samodzielny. Tymi cechami są: wydzielenie trwałymi ścianami oraz możliwość swobodnego dostępu do korzystania z niego bez wymogu wykorzystywania pomieszczeń przynależnych do innego lokalu. Oznacza to, że nowe mieszkanie musi pozwalać na zaspokojenie wszystkich funkcji bytowych bez potrzeby korzystania np. z łazienki należącej do innego lokalu. Lokal musi posiadać więc własną łazienkę, kuchnię, itp.
Ponadto należy zwrócić uwagę na konieczność spełnienia wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Wymogi techniczne adaptacji piwnicy w szczególności dotyczą:
- „Oświetlenia dziennego – zgodnie z §57 ust.1 dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy zapewnić oświetlenie dzienne dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości;
- Wielkości okien – w świetle §58 ust.2 w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na przeznaczenie – co najmniej 1:12;
- Oświetlenia sztucznego - zgodnie z §58 pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi mogą być oświetlone światłem sztucznym tylko wtedy gdy jest to uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego;
- Poziomu podłogi - §73 ust. 1 stanowi bowiem, że w pomieszczeniu mieszkalnym poziom podłogi od strony ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi nie powinien znajdować się poniżej poziomu terenu przy budynku.”
W razie dochowania przez właściciela wszystkich powyższych wymogów możliwe jest utworzenie w pomieszczeniach publicznych samodzielnego lokalu mieszkalnego.