Zgodnie z art.647 kodeksu cywilnego wykonawca zobowiązany jest oddać przewidziany w umowie obiekt, wykonany zgodnie z projektem ale również zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. To ostatnie sformułowanie oznacza dość szeroką odpowiedzialność wykonawcy polegająca na tym, by zrealizować prace prawidłowo, niezależnie od tego czy trudności na budowie wynikają z projektu budowlanego czy nawet niezależnych od stron warunków.
Należy podkreślić, że jeżeli w toku realizacji prac pojawią się jakieś nieprawidłowości to wykonawca każdorazowo musi odpowiednio zareagować. Niezależnie od tego co jest źródłem tych nieprawidłowości jeżeli na przykład w toku budowy budynku pojawia się zrysowania ścian to obowiązkiem wykonawcy jest minimalizacja ewentualnych szkód. Kontynuowanie prac według dotychczasowego sposobu i narażanie obiektu budowlanego na dalsze uszkodzenia oznacza wadliwość prowadzenia robót budowlanych przez wykonawcę.
W tej sytuacji zamawiający na podstawie art. 636 §1 k.c. (znajdujący zastosowanie na podstawie odesłania art. 656 §1 k.c.) będzie mógł wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin. W razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie i dalsze wykonywanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy.
Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 21 kwietnia 2009r. (sygn. akt V ACa 88/09) stwierdził, że gdy przed odebraniem robót budowlanych inwestor stwierdzi wadliwe ich wykonanie to służy mu uprawnienie do żądania od wykonawcy zmiany sposobu wykonania robót w wyznaczonym terminie. Jeżeli wykonawca dalej wykonuje roboty w sposób wadliwy to oznacza to, że wykonuje on swoje zobowiązanie w sposób nienależyty.
Uprawnienia inwestora z art. 636 k.c. obejmują między innymi żądanie opracowania technologii robót naprawczych lub zabezpieczających. Oczywiście inna sprawą jest rozliczenie stron w takich wypadkach i prawo do żądania przez wykonawcę ewentualnego dodatkowego wynagrodzenia w związku z nieprzewidzianymi wcześniej pracami.
Reasumując wykonawca zawsze musi mieć na względzie to by wykonywać prace budowlane zgodnie z wiedzą techniczną. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie niezależnie od źródeł ich powstania muszą być przez wykonawcę usunięte. Brak aktywności wykonawcy w tym zakresie może skutkować odstąpieniem od umowy przez inwestora lub powierzeniem prac innemu podmiotowi na koszt wykonawcy.
Nasz prawnik specjalizujący się w prawie budowlanym zapewnia kompleksowe usługi konsultacyjne, które obejmują analizę dokumentacji, przygotowanie umów i reprezentację klientów przed organami administracyjnymi. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia.