Opłata legalizacyjna jest elementem legalizowania samowoli budowlanej. Organ ustala jej wysokość w momencie gdy stwierdzi, że dany obiekt budowlany może zostać zalegalizowany, a więc gdy obiekt spełnia przepisy techniczno-budowlane. Jej zapłata to ostatni konieczny warunek legalizacji. Jeżeli opłata w przewidzianym do tego terminie nie zostanie uiszczona to organ wydaje decyzję nakazująca rozbiórkę. Jak z tego wynika, opłata legalizacyjna jest świadczeniem dobrowolnym (uchwała NSA z dnia 16 listopada 2009r. , sygn. akt I FPS 2/09, wyrok z dnia 21 stycznia 2005r., sygn. akt OSK 1602/04).
Wysokość opłaty legalizacyjnej
Obliczanie wysokości opłaty legalizacyjnej dokonuje się na podstawie wzoru określonego w art. 59f ust.1 Prawa budowlanego. W świetle tego przepisu jest to iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w). Współczynnik kategorii obiektu budowlanego i współczynnik wielkości obiektu budowlanego określone są w załączniku do ustawy Prawo budowlane. Z kolei stawka opłaty wynosi natomiast 25.000zł. W przypadku niektórych kategorii obiektów opłata legalizacyjna wynosi 500zł lub 5000zł.
Co bierze się pod uwagę?
Jej wysokość ustalana jest w sposób sztywny, zobiektywizowany. Pod uwagę bierze się wyłącznie elementy określone wyżej. Bez znaczenia pozostają takie okoliczności jak np. przyczyna popełnienia samowoli budowlanej, wina inwestora bądź jej brak, wartość wykonanych robót.
Procedura ustalenia opłaty legalizacyjnej
Opłatę legalizacyjną ustala się w formie postanowienia wydanego w ramach postępowania legalizacyjnego. Postanowienie kierowane jest wyłącznie do podmiotu, na który może być nałożony obowiązek rozbiórki samowoli budowlanej. Z reguły jest to sprawca samowoli budowlanej ale są też sytuacje odmienne. Przykładowo, jeżeli sprawca samowoli zbył już nieruchomość, to opłata jest nakładana na nowego właściciela.
Termin zapłaty
Wymierzoną opłatę należy uiścić w terminie 7 dni do urzędu wojewódzkiego: w jego kasie bądź na jego rachunek bankowy. Termin 7 dni jest terminem materialnym, a więc nie podlega on skróceniu ani przedłużeniu i nie jest dopuszczalne jego przywrócenie. Bezskuteczny upływ tego terminu powoduje przerwanie procedury legalizacyjnej i zobowiązuje organ do wydania decyzji o nakazie rozbiórki samowoli budowlanej. Brak płatności opłaty w terminie nie powoduje więc powstania zaległości. W wyroku WSA w Lublinie z dnia 22 stycznia 2015r. (sygn. akt II SA/Lu 211/14) stwierdzono, że w razie uiszczenia opłaty po terminie, strona może bronić się, co najwyżej powołując się na zasadę uwzględniania interesu społecznego i słusznego interesu obywateli.
Oferujemy usługi konsultacji z doświadczonym radcą prawnym specjalizującym się w prawie budowlanym. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć i przestrzegać przepisów, a także radzić sobie z problemami prawno-budowlanymi. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie.