W niniejszym artykule omówiono możliwość kwestionowania przez wykonawcę przedmiaru robót. Omówiono skutki zakwestionowania tego dokumentu jak i granice czasowe kiedy może to nastąpić.
W obowiązującym stanie prawnym nie określono żadnych granic czasowych dla kwestionowania przedmiaru robót. Wykonawca może więc tego dokonywać na każdym etapie - przed złożeniem oferty, po złożeniu oferty, a nawet po zawarciu umowy. Moment zakwestionowania przedmiaru robót ma istotne znaczenie dla skutków takiego działania. Jeżeli przedmiar jest kwestionowany przed zawarciem umowy, to może to doprowadzić do zmiany tego przedmiaru i w efekcie zmiany wynagrodzenia dla wykonawcy. Natomiast po zawarciu umowy zakwestionowanie przedmiaru może nie wywołać żadnych skutków. Podpisana umowa wiąże bowiem strony i nie może być dowolnie zmieniana. Co do zasady, na zmianę jakiegokolwiek elementu umowy muszą wyrazić zgodę obie strony: i zamawiający i wykonawca.
Zmiana przedmiaru robót a wynagrodzenie
Jeżeli nawet zamawiający wyrazi zgodę na zmianę przedmiaru robót, to nie zawsze doprowadzi to do zmiany wynagrodzenia. Zależy to od rodzaju wynagrodzenia w umowie, to jest czy wynagrodzenie ma charakter kosztorysowy (przedmiarowy) czy ryczałtowy.
Przy wynagrodzeniu kosztorysowym jego wysokość jest ustalana na podstawie m.in. przedmiaru robót. Zmiana przedmiaru robót wpływa więc w takim wypadku na wysokość wynagrodzenia.
Z kolei przy wynagrodzeniu ryczałtowym przedmiar robót nie ma takiego znaczenia. Wysokość tego rodzaju wynagrodzenia ustala wykonawca biorąc pod uwagę rozmiar i zakres prac (art. 632 k.c.). Wykonawca ponosi pewne ryzyko określając wynagrodzenie ryczałtowe z uwagi na ograniczone możliwości zmiany tego wynagrodzenia (art. 632 § 2 k.c.). Wykonawca nie będzie mógł żądać podwyższenia należnej mu zapłaty w przypadku zmiany przedmiaru robót.
Należy przy tym zaznaczyć, że nie jest konieczne by w umowie wprost użyto sformułowania „ryczałt” dla przyjęcia, że taki rodzaj wynagrodzenia otrzyma wykonawca. Orzecznictwo sądowe przyjmuje, że określenie stałej wysokości wynagrodzenia i brak wskazania warunków jego zmiany przesądza o tym, że umowa zawiera wynagrodzenie ryczałtowe. Przy takiej umowie podważanie przedmiaru robót jest de facto bezcelowe dla wykonawcy.
Oferujemy kompleksowe usługi prawne w dziedzinie prawa budowlanego. Nasza kancelaria prawnicza skupia się na dostarczaniu skutecznych rozwiązań prawnych dla klientów związanych z branżą budowlaną. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skonsultować swoje potrzeby i skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia.