Inwestor musi uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie w okolicznościach wskazanych w przepisach prawnych – konkretnie w art. 54 i 55 ustawy Prawo budowlane. Zdarza się, że w treści wydanego pozwolenia na budowę nie ma zapisu o konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Nie zwalnia to jednak inwestora od obowiązku uzyskania takiego pozwolenia, jeżeli występują przesłanki z art. 54 i 55 w/w ustawy.
Obowiązek zawiadomienia o zakończeniu budowy lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie wynika z art. 54 i 55 ustawy Prawo budowlane. W artykułach tych określone zostały kategorie obiektów budowlanych, co do których należy uzyskać decyzje o pozwoleniu na użytkowanie przed przystąpieniem do użytkowania obiektu. Ponadto zgodnie z tymi przepisami decyzja o pozwoleniu na użytkowanie jest potrzebna w następujących przypadkach:
- „jeżeli użytkowanie obiektu ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych;
- gdy w decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego na inwestora nałożono obowiązek uzyskania takiej decyzji;
- w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, po uzyskaniu przez inwestora projektu budowlanego zamiennego i po pozytywnej kontroli organu nadzoru budowlanego ( art. 51 ust. 4 Prawo budowlane);”
Jak z powyższego wynika, obowiązek uzyskania decyzji o pozwolenie na użytkowanie nie zawsze musi wynikać z decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę. Jeżeli obiekt budowlany należy do kategorii obiektów z art. 55 lub wystąpią inne opisane wyżej okoliczności to inwestor musi uzyskać decyzje o pozwoleniu na użytkowanie. Jest tak nawet wówczas gdy w decyzji o pozwoleniu na budowę nie wyrażono wprost takiego obowiązku.
Oferujemy profesjonalne usługi konsultacyjne z zakresu prawa budowlanego, które pomogą Ci w zrozumieniu i przestrzeganiu przepisów, a także w rozwiązywaniu sporów związanych z inwestycjami budowlanymi. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia.