Ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej – ustawa) w art. 4 ust. 2 wyróżnia dwa rodzaje decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu:
- „decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego (tzw. decyzja ULICP) – dla inwestycji celu publicznego,
- decyzję o warunkach zabudowy (tzw. decyzja WZ, nazywana wuzetką) – dla innych inwestycji.”
Tryb postępowania co do obu rodzajów decyzji jest odrębny. Poniżej omówiono postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla innej inwestycji niż inwestycja celu publicznego (decyzja WZ).
Postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Postępowanie o wydanie decyzji rozpoczyna się z chwilą złożenia do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) stosownego wniosku. W razie braków formalnych wniosku, inwestor jest wzywany do jego uzupełnienia.
Podmiotem wszczynającym postępowanie nie musi być właściciel czy też użytkownik wieczysty nieruchomości. Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy może złożyć każdy. Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Informację tej treści zamieszcza się w decyzji (art. 63 ust. 2 ustawy).
Kilka różnych podmiotów może złożyć wniosek o wydanie decyzji co do tego samego terenu (tej samej nieruchomości). Wszystkie wnioski mogą zostać uwzględnione, a decyzja może być wydana więcej niż jednemu wnioskodawcy. W takich wypadkach, odpis decyzji jest doręczany do wiadomości pozostałym wnioskodawcom oraz właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości (art. 63 ust. 1).
Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Po wszczęciu postępowania wójt (burmistrz lub prezydent miasta) zobowiązany jest dokonać uzgodnień z szeregiem organów i podmiotów, wymienionych w art. 53 ust. 4 ustawy, w tym między innymi z:
- „ministrem właściwym do spraw zdrowia – w odniesieniu do inwestycji lokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych, zgodnie z odrębnymi przepisami;
- wojewódzkim konserwatorem zabytków – w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych formami ochrony zabytków, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2014 r. poz. 1446) oraz ujętych w gminnej ewidencji zabytków;
- dyrektorem właściwego urzędu morskiego – w odniesieniu do obszarów pasa technicznego, pasa ochronnego oraz morskich portów i przystani;
- właściwym organem nadzoru górniczego – w odniesieniu do terenów górniczych;
- właściwym organem administracji geologicznej – w odniesieniu do udokumentowanych złóż kopalin i wód podziemnych;
- starostą, jako właściwym organem ochrony środowiska – w odniesieniu do terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych;
- organami właściwymi w sprawach ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz melioracji wodnych – w odniesieniu do gruntów wykorzystywanych na cele rolne i leśne w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami;
- dyrektorem parku narodowego – w odniesieniu do obszarów położonych w granicach parku i jego otuliny;
- regionalnym dyrektorem ochrony środowiska – w odniesieniu do innych niż wymienione w pkt 7 obszarów objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody;
- właściwym zarządcą drogi – w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego.”
Uzgodnienie dokonywane jest przez każdy z uzgadniających organów w formie postanowienia. Stanowisko powinno być wyrażone w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania wniosku o uzgodnienie. W razie nie zajęcia stanowiska w powyższym terminie, przyjmuje się uzgodnienie za dokonane (art. 53 ust. 5 ustawy). Postanowienie może zaskarżyć zażaleniem wyłącznie inwestor. Zażalenie składa się do organu nadrzędnego nad organem, który wydał kwestionowane postanowienie. Wobec postanowień ministrów składa się wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy objętej wydanym postanowieniem. Na postanowienie organu nadrzędnego przysługuje natomiast prawo złożenia skargi do sądu administracyjnego.
Decyzja o warunkach zabudowy
Po uzyskaniu niezbędnych ze względu na rodzaj planowanej inwestycji uzgodnień, wójt (burmistrz lub prezydent miasta) wydaje decyzję o warunkach zabudowy. Określa w niej:
- „rodzaj inwestycji;
- warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych,
- linie rozgraniczające teren inwestycji, wyznaczone na mapie w odpowiedniej skali.”
Decyzja powinna być wydana w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku. W przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej, wydanie decyzji może nastąpić w terminie 2 miesięcy.
Oferujemy profesjonalne usługi prawne dla klientów z branży budowlanej. Nasza kancelaria prawnicza skupia się na rozwiązaniu problemów prawnych związanych z budową, remontem i kontraktami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skuteczną pomoc prawną i skonsultować swoje potrzeby.