Zgodnie z art. 37 ust.1 ustawy Prawo budowlane, decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę jest ważna przez 3 lata. Oznacza to, że w tym czasie inwestor powinien rozpocząć prace budowlane. Jeżeli tego nie uczyni to musi starać się o nowe pozwolenie.
Zachodzi wątpliwość co dzieje się w sytuacji gdy w czasie tego 3 letniego okresu inwestor wystąpi o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt zamienny. Czy wszczęcie takiej procedury przedłuża termin ważności decyzji pierwotnej?
Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć negatywnie. Postępowanie o uzyskanie tzw. pozwolenia zamiennego prowadzone jest w trybie art.36a ust.1 ustawy Prawo budowlane. Przepis ten nie wprowadza żadnych specjalnych reguł dotyczących ważności pozwolenia na budowę. Decyzja zatwierdzająca projekt zamienny dotyczy tylko pewnych ściśle określonych elementów inwestycji (na przykład zmienia wygląd dachu w stosunku do pierwotnego projektu). Wszystkie pozostałe warunki pierwotnej decyzji pozwolenia na budowę pozostają bez zmian. Tak zwane pozwolenie zamienne nie może więc funkcjonować odrębnie od decyzji pierwotnej. Tym samym pozwolenie zamienne nie przedłuża ważności pozwolenia pierwotnego.
Nasz prawnik budowlany pomoże Ci w radzeniu sobie z wszelkimi problemami prawno-budowlanymi. Dzięki naszym usługom konsultacyjnym otrzymasz rzetelną pomoc i wsparcie w realizacji swoich projektów. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego doświadczenia.