Kodeks postępowania administracyjnego nie zawiera żadnych wymagań dotyczących uzasadnienia odwołania. Oznacza to, że uzasadnienie w zasadzie może mieć dowolną treść. Chodzi tylko o to, by z jego treści wynikało, że strona jest niezadowolona z decyzji organu pierwszej instancji.
Wyrazem takiego niezadowolenia może być na przykład zdanie „decyzja organu jest nieprawidłowa” albo „ organ pierwszej instancji wydał błędną decyzję”. Wystarczy nawet proste sformułowanie na przykład „jestem niezadowolony z rozstrzygnięcia organu”. Nawet jedno takie zdanie stanowi wypełnienie wymogów formalnych dotyczących uzasadnienia odwołania. W reakcji organ drugiej instancji (organ odwoławczy) będzie musiał zająć się odwołaniem i ponownie rozpoznać sprawę we wszystkich aspektach.
Oczywiście może być tak, że w treści odwołania wskazane zostaną konkretne argumenty, na przykład, że kwestionowane jest nałożenie dodatkowych obowiązków na inwestora. Można również (chociaż nie jest to konieczne) powołać konkretne przepisy prawne, które zostały naruszone przez organ pierwszej instancji. Powołanie takich konkretnych podstaw nie zmienia jednak zasady, że organ odwoławczy ponownie bada całą sprawę. Zmiana polega tylko na tym, że w uzasadnieniu decyzji organu odwoławczego znajduje się odniesienie do tak konkretnie wskazanych zarzutów.
Nasz prawnik budowlany posiada bogate doświadczenie w obszarze prawa budowlanego. Oferujemy usługi konsultacyjne, które pomogą Ci zrozumieć i przestrzegać przepisów budowlanych, a także skutecznie rozwiązywać problemy prawne związane z inwestycjami budowlanymi. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszego profesjonalnego doradztwa.