Wyrazem szczególnej ochrony zabytków jest między innymi wprowadzenie regulacji dotyczących rozbiórki obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Tego typu działanie wymaga uzyskania decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków a następnie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.
Pozwolenie na rozbiórkę zabytku
By móc przeprowadzić rozbiórkę zabytku, Generalny Konserwator Zabytków wydaje decyzję o skreśleniu obiektu z rejestru zabytków. W tym zakresie działa w imieniu ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Rozbiórka obiektów objętych ochroną konserwatorską na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego także wymaga wydania pozwolenia. W tym przypadku pozwolenie wydaje właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej. Decyzja tego organu musi być uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Konserwator zobowiązany jest zająć stanowisko w ciągu 30 dni. Jeżeli tego nie uczyni to traktowane to jest jako brak zastrzeżeń.
Prowadzenie prac budowlanych bez pozwolenia
Specjalne regulacje dotyczą również prowadzenia prac budowlanych przy zabytku bądź w jego otoczeniu bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem wymaganego pozwolenia. W taki przypadku konserwator wstrzymuje roboty budowlane. Decyzja o wstrzymaniu robót wygasa w ciągu dwóch miesięcy od jej doręczenia, jeżeli w tym czasie:
- „nie wydana zostanie decyzja nakazująca przywrócenie zabytku do stanu poprzedniego lub nakazująca uporządkowanie terenu; lub
- nie zostanie wydana decyzja zobowiązująca do uzyskania pozwolenia na prowadzenie wstrzymanych robót; lub
- nie zostanie wydana decyzja nakładająca obowiązek podjęcia określonych czynności w celu doprowadzenia wykonywanych robót do zgodności z wydanym pozwoleniem.”
Inwestor, chcąc kontynuować wstrzymane roboty, musi złożyć specjalny wniosek nie później niż w ciągu 7 dni od doręczenia decyzji o wstrzymaniu. Wniosek składa się do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Organ ten wydaje decyzję w ciągu 30 dni od dnia złożenia dokumentu. Jeżeli wniosek nie będzie uwzględniony (nie będzie wydane pozwolenia na podjęcie wstrzymanych robót), to wojewódzki konserwator zabytków nakazuje przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu lub uporządkowanie terenu.
Wykonanie robót bez pozwolenia
W razie gdy roboty budowlane zostały już wykonane bez pozwolenia lub z naruszeniem pozwolenia to wojewódzki konserwator zabytków nakazuje:
- „przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu lub uporządkowanie terenu; lub
- doprowadzenie zabytku do najlepszego stanu we wskazany sposób w określonym terminie.”
Konserwator zabytków może podejmować działania nie tylko co do zabytków wpisanych do rejestru ale także do innych obiektów. Są to takie obiekty, które spełniają warunki wpisu do rejestru. Konserwator może wstrzymać roboty budowlane przy takich obiektach. Decyzja o wstrzymaniu prac wygasa, jeżeli w ciągu 14 dni nie zostanie wszczęte postępowanie w sprawie wpisu obiektu do rejestru zabytków. Jeżeli postępowanie takie zostało wszczęte ale w ciągu dwóch miesięcy obiekt nie zostanie wpisany do rejestru to może nastąpić podjęcie robót budowanych.
Nasz prawnik budowlany oferuje usługi konsultacyjne, które pomogą Ci w zrozumieniu przepisów i procedur prawnych związanych z budową i remontem. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby zabezpieczyć swoje interesy. Skontaktuj się z nami już teraz.