Jeżeli zamierzamy dokonać zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku jednorodzinnego, to wymaga to załatwienia szeregu formalności. Przykładem może być zmiana budynku jednorodzinnego na wielorodzinny. Taka inwestycja, ponieważ prowadzi właśnie do zmiany sposobu użytkowania, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Czasami wymagane jest uzyskanie również decyzji o warunkach zabudowy, jeśli teren nie jest objęty planem miejscowym.
Na czym polega zmiana sposobu użytkowania budynku?
Zgodnie z art. 3 pkt. 7a ustawy prawo budowlane przebudowa obiektu budowlanego to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana sposobu użytkowania budynku, czyli parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.
Czy wymagane jest pozwolenie na budowę?
Rozbudowa bądź nadbudowa obiektu budowlanego mieści się natomiast w pojęciu budowy obiektu zdefiniowanym w art. 3 pkt. 6 ustawy. Zasadą jest, że roboty budowlane można prowadzić na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątkiem od tej zasady są artykuły 29-31 prawa budowlanego. Przepisy te określają rodzaje prac, które nie wymagają pozwolenia na budowę bądź wymagają dokonania zgłoszenia. Przebudowa czy rozbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie należy do prac określonych w art. 29-31 i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
W niektórych wypadkach przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wymagane będzie jeszcze uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wynika to z art. 32 ust. 4 ustawy. Zgodnie z tym przepisem pozwolenie na budowę może być wydane temu, kto złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami odrębnymi.
Te przepisy odrębne to ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej ustawy ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenia inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku mpzp sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji niż inwestycje celu publicznego ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
Czy decyzja o warunkach zabudowy jest konieczna w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku?
Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy jest konieczne między innymi w razie budowy obiektu budowlanego oraz zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części.
Jak z powyższego wynika zmiana budynku jednorodzinnego na wielorodzinny wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na ternie inwestycji obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Wniosek o pozwolenie na budowę musi posiadać obligatoryjne załączniki określone w art. 33 ust. 2 prawa budowlanego. Są to:
- „ważna decyzja o warunkach zabudowy,
- 4 egzemplarze projektu budowlanego;
- opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty wymagane przepisami szczególnymi;
- zaświadczenie o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego, aktualne na dzień opracowania projektu;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomościom na cele budowlane.”
Nasz prawnik budowlany oferuje usługi konsultacyjne, które obejmują kompleksową analizę i ocenę dokumentacji, doradztwo przy sporządzaniu umów oraz reprezentację przed organami administracyjnymi. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszego doświadczenia i wiedzy w dziedzinie prawa budowlanego.