Eksploatacja niektórych instalacji wymaga uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Jeżeli instalacja jest eksploatowana bez wymaganej decyzji to inwestor naraża się na określone sankcje prawne.
Unieważnienie decyzji o pozwoleniu na budowę
Pierwszą i najważniejszą z nich jest możliwość unieważnienia decyzji o pozwoleniu na budowę oraz wszelkich innych decyzji, które były wymagane dla danej inwestycji. Działania w tym zakresie podejmuje organ właściwy do wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Z reguły jest to wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Organ ten jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli co do wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Należy jednak zaznaczyć, że organ ten nie jest upoważniony do unieważnienia decyzji środowiskowej, może to uczynić jedynie organ wyższego stopnia (np. wojewoda).
Eliminacja negatywnego oddziaływania na środowisko
Kolejną konsekwencją na jaką jest narażony inwestor lub użytkownik instalacji jest wszczęcie postępowania zmierzającego do eliminacji negatywnego oddziaływania na środowisko lub nawet wstrzymanie eksploatacji instalacji. Może nastąpić to wówczas, jeżeli eksploatacja danej instalacji, bez wymaganej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, powoduje negatywne oddziaływanie na środowisko. Postępowanie jest przeprowadzone na podstawie art. 362 i następne prawo ochrony środowiska. W jego toku wydawana jest decyzja nakazująca: ograniczenie oddziaływania na środowisko oraz przywrócenie środowiska do stanu właściwego. Jeżeli nie ma możliwości nałożenia obowiązku, podjęcia wyżej określonych działań to użytkownik instalacji może być zobowiązany do zapłaty kwoty pieniężnej odpowiadającej wysokości szkód wynikłych z naruszenia stanu środowiska.
Nasz prawnik specjalizujący się w prawie budowlanym oferuje kompleksową obsługę prawno-budowlaną, w tym przygotowywanie dokumentacji, reprezentację w sporach sądowych oraz negocjacje umów. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszych usług konsultacyjnych.